تالار زبانشناس

ترجمه درس «انگلیسی یک فعالیت ورزشی است»

یکی از خطاهایی که برنامه مخفی در بر دارد این است که مدارس انگلیسی را به مانند یک موضوع آکادمیک آموزش می دهند. در مدرسه شما انگلیسی را مطالعه می کنید، درباره انگلیسی یاد میگیرید، قسمت هایی از زبان را تجزیه و تحلیل می کنید( گرامر، لغات و…). از شما درباره این آگاهی ها امتحان گرفته می شود.

مشکل اینجاست که انگلیسی یک موضوع نیست که مورد مطالعه قرار گیرد. انگلیسی یک توانایی است که باید انجام گیرید یا بازی شود. مکالمه چیزی است که شما انجام می دهید، نه چیزی که شما به آن فکر و آن را تجزیه و تحلیل کنید. شما احتمالا مشکلی که وجود دارد را می بینید.

مکالمات واقعی انگلیسی سریع و غیر قابل پیش بینی اند. طرف مقابل سریع صحبت می کند و شما هیچوقت نمی دانید که چه چیزی قرار است بگویند. شما باید قادر باشید که گوش بدهید، بفهمید و سریع عکس العمل نشان دهید. وقتی برای فکر کردن درباره گرامر، ترجمه و چیزهای دیگر که در کلاس انگلیسی یاد گرفته اید وجود ندارد. انگلیسی صحبت کردن مانند فوتبال بازی کردن است، بازیکن فوتبال باید سریع عمل کند. بازیکن باید ذاتی بازی کند، بازیکنان فوتبال فرمول های فیزیک را برای خوب بازی کردن مطالعه نمی کنند. آنها با انجام دادن یاد می گیرند. آنها فوتبال “بازی” می کنند و آن را" مطالعه" نمی کنند.

مطالعه قواعد گرامر برای مکالمه انگلیسی به مانند این است که بازیکن برای فوتبال بازی کردن فیزیک بخواند. شاید جالب باشد ( یا شایدم نه) ولی هیچ کمکی مطمئناً برای اجرای آن عمل، نمی کند. بنابراین کار شما این است که از مطالعه انگلیسی دست بردارید و شروع به بازی کردن آن کنید.

به خاطر داشته باشید که سوخت برای شما یکی از مهم ترین قسمت ها، یا شاید مهم ترین قسمت از موتور انگلیسی بدون تلاش است. یاد بگیرید که انگلیسی را بازی کنید تا اینکه مطالعه کنید، این یک راه قدرتمند برای توسعه یک روحیه قوی و حرکت سریع در جاده ی تسلط می باشد. وقتی که ما درباره سوخت بحث داشتیم، یاد گرفتیم که چگونه از بدنمان استفاده کنید تا احساساتمان را تغییر دهیم، و در واقع اینگونه شد که بدن یکی از مهم ترین (و غافل شده ترین) کلید برای یادگیری انگلیسی می باشد. با استفاده کردن از فعالیت های بدنی در زمان یادگیری، یادگیری سریع تر، به خاطر سپردن بیشتر و طولانی تر و صحبت کردن بهتر ممکن می باشد.

دکتر جیمز اشر یک روانشناس و پروفسور بازنشسته در دانشگاه سن خوزه کشف کرد که استفاده از فعالیت های بدنی در کلاس زبان به دانش آموزان کمک می کند تا لغات را بهتر یاد بگیرند. دکتر اشر بعد از در نظر داشتن اینکه کودکان چگونه صحبت کردن یاد میگیرند، کنجکاو به ارتباط میان زبان و حرکت کردن شد. او متوجه شد که وقتی والدین چیزی می گویند، کودکانشان معمولا با کلمه و حرکت های خاص به آن ها پاسخ می دهند. او همچنین متوجه شد که والدین مکرراً از حرکات و ژشت ها هنگام صحبت کردن با بچه هایشان استفاده می کنند.

بر اساس تحقیقات و مشاهدات ، اشر سیستم آموزشی واکنش تماماً بدنی (Total Physical Response) را توسعه داد که دانش آموزان در آن به دستورات معلم در زبان جدید با تمام بدنشان پاسخ می دهند. این عملیات مفهوم عبارت را قوی تر، و برای یادآوری آسان تر می کند. دکتر اشر این باور را دارد که دانش آموزان می توانند با این روش 12 تا 36 کلمه را در یک ساعت یاد بگیرند. من موفقیتی مشابه را با استفاده از روشی از ایشان، در درس ها و سمینار های خود کسب کرده ام.

این دقیقاً آنچیزی است که در بیشتر کلاس های انگلیسی رخ می دهد. در مدارس به شما گفته می شود که روی صندلی های خود بی حرکت بنشینید. شما به مدت یک ساعت یا بیشتر می نشینید. طبیعتاً هر چه بیشتر بنشینید انرژی بیشتری از دست خواهید داد، همانطور که انرژی شما پایین می آید تمرکز شما نیز پایین می آید و همانطور که تمرکز شما پایین می آید کمتر یاد میگیرید و بیشتر از یاد می برید. این انرژی پایین به مرور زمان تبدیل به احساس بی حوصلگی می شود. حرکت کمتر، انرژی کمتر، تمرکز کمتر و بی حوصلگی طبیعتاً ایجاد کننده نتایج بد می شوند، مهم نیست که چه روشی استفاده می کنید و در نتیجه ما یک شیب منفی دیگر داریم.

حال آنکه همه از یادگیری بدنی سود می برند، بعضی افراد قطعاً به آن نیاز دارند. این افراد “یادگیرنده های بدنی” یا “Kinesthetic Learners” خطاب می شوند. آنها وقتی که یادگیری را با حرکات بدن تلفیق می کنند بهتر یاد می گیرند. اینگونه افراد معمولاً در کلاس های سنتی تقلای زیادی می کنند، جایی که نیاز است بدون حرکت ساعت ها بنشینند. مدارس و مدرسان معمولا این افراد را با “عاجز از یادگیری” یا دارای “کمبود توجه و نظم” نام گذاری می کنند.

مشکل اینجاست که یادگیرنده های حرکتی عاجز نیستند بلکه مشکل ناتوانی تدریس است- شکستی که مدارس در آموزش به یادگیرنده های فعال با روشی ناموثر متحمل شده اند. سمینار های انگلیسی بدون تلاش من و کلاس های من کاملا متفاوت اند، خیلی ها آن را به عنوان کنسرت راک انگلیسی توصیف می کنند. در سمینار انگلیسی بدون تلاش ما مکرراً در حال پریدن، رقصیدن، فریاد زدن، خندیدن و حرکت هستیم. در واقع خیلی کم دیده شده که یک دانش آموز بیش از 15 دقیقه در سمینار های من بنشیند. من از آنها می خواهم که حرکت کنند. از آنها می خواهم پرانرژی باشند. چون من می دانم که افراد پرانرژی و فعال سریع تر و بیشتر یاد می گیرند و طولانی تر به یاد خواهند داشت و بهتر آن را به اجرا می گذارند.

به یاد داشته باشید، انگلیسی یک فعالیت اجرایی می باشد نه یک موضوع که شما آن را مورد مطالعه قرار دهید. هر چه بیشتر از بدنتان در زمان یادگیری استفاده کنید بیشتر موفقیت کسب خواهید کرد. یک راه برای استفاده از حرکت در زمان یادگیری انگلیسی استفاده از روش “لغات عملیاتی” است. در این روش شما یک حرکت بدنی را با واژه جدید ارتباط می دهید. شما کلمه یا عبارت را فریاد می زنید و حرکت مربوط به آن را انجام می دهید. حرکت باید مفهوم کلمه را به شما یادآوری کند.

با انجام دادن این شیوه به صورت مکرر شما میان کلمه، مفهوم آن و حرکت بدن ارتباط ایجاد می کنید. این تلفیق یک حافظه قوی تر و عمیق تر ایجاد می کند و نتیجه یادگیری لغات آن سریع تر و عمیق تر می باشد. این روش خیلی بیشتر از حفظ کردن لیست بلند بالا لغات برای شما تاثیر گذار خواهد بود.

یک روش ساده دیگر برای استفاده از بدن، راه رفتن در زمان یادگیری انگلیسی است. با داشتن یک گوشی هوشمند شما می توانید دستگاه یادگیری قابل حرکت خود را بسازید! به جای نشستن، و از دست دادن انرژی، هدفون خود را بگذارید و همزمان که به انگلیسی گوش می دهید شروع به قدم زدن کنید. همزمان که راه می روید، قلب شما می تپد و مغز شما خون بیشتری دریافت می کند. شما احساس انرژی بیشتری می کنید و درنتیجه بهتر تمرکز می کنید. احتمالا شما از یادگیری بیشتر نیز لذت خواهید برد.

image

دلیلی وجود ندارد که توسط روش های مدارس قدیمی محدود شوید. نیازی نیست که در هنگام یادگیری، شما بی حرکت بر روی صندلی بنشینید. نیازی نیست که ساکت بمانید. نیازی نیست که بی حوصله و خسته باشید. به عنوان یک یادگیرنده مستقل آزاد هستید که از روشی موثر تر و لذت بخش تر برای خودتان استفاده کنید. شما استاد یادگیری خودتان هستید، لذت ببرید!

تمرین رسیدن به قله احساسات را به یاد دارید ؟ این یک روش عالی دیگر برای استفاده از بدن در هنگام یادگیری انگلیسی می باشد. استراحت کنید و انرژی خود را بازگردانید. موسیقی مورد علاقه خود را بگذارید. بپرید، فریاد بزنید، لبخند بزنید، شاد باشید و برای چند دقیقه برقصید. بدن خود را پر از انرژی کنید و قله احساسات را بسازید. سپس به یادگیری انگلیسی ادامه دهید. از این استراحت های انرژی زا هر 20 – 30 دقیقه یک بار هنگام یادگیری انگلیسی استفاده کنید. من تضمین می کنم که شما نتیجه بهتری خواهید گرفت.

به کودکان زمانی که بازی می کنند نگاه کنید. آنها خوشحال، پر انرژی و فعال هستند. کودکان زمان بازی کردن بهتر یاد می گیرند. آنها نگرشی از بازی به هر کاری که انجام می دهند اضافه می کنند. بچه های کوچک نیازی به تلاش زیاد یا نظم ندارند. آنها به واسطه حس کنجکاوی پر انرژی اند. آنها فعال یاد میگیرند. آنها با بازی یاد میگیرند و هنگام یادگیری بازی می کنند.

زمان آن برای شما رسیده که دوباره این کیفیت های ذاتی را کشف کنید. به عنوان شخصی بالغ همچنان با این روش بهتر یاد می گیرید. شما نیز با فعال و پر انرژی بودن در زمان یادگیری سود می برید. شما نیز از حرکات بدن و نگرش بازی کردن سود می برید. وقتی که از تکنیک ها و روش های داخل این کتاب استفاده می کنید همیشه آنان را با حس خوشحالی و سرزندگی انجام دهید.

دو بخش عمده در سیستم انگلیسی بدون تلاش وجود دارد: روانشناسی و روش. می دانید که روانشناسی سوختی است که موتور را به راه می اندازد. شما باید سوخت خود را پیشرفت دهید تا انرژی بیشتر و بیشتر برای یادگیری ایجاد کنید. شما یاد گرفتید که چگونه از قله احساسات، اعتقادات و حرکات بدن را برای ساخت آن سوخت استفاده کنید. شما اهمیت داشتن نگرشی فعال و سرزنده را یاد گرفتید.
در فصل بعدی شما یک تکنیک روانشناسی دیگر برای ساختن قدرتمند ترین سوخت یادگیری انگلیسی را فرا می گیرید.

======================
این تاپیک مربوط به درس «انگلیسی همانند یک ورزش فیزیکی است نه یک درس علمی» در اپلیکیشن زبانشناس است (دوره «کتاب گویا»، فصل «درس ۵»)

5 Likes

سلام صبحتون نورانی و درخشنده ☉☉☉☉ :tulip::blossom::sunflower::hibiscus::rose::cherry_blossom::bouquet::bouquet::cherry_blossom::rose::tulip::blossom::sunflower::kissing_closed_eyes:بسیار جالب بود :rose::cherry_blossom::bouquet::tulip::blossom::sunflower::hibiscus: