ترجمه درس «لغات عملیاتی»

بسیاری از دانش آموزان وقت خود را برای حفظ کردن واژگان انگلیسی هدر می دهند. آنها لیست های بلند بالایی از کلمات را مطالعه می کنند. آنها لیست را چندین و چند بار تکرار می کنند، سعی دارند که کلمات انگلیسی و ترجمه آن را حفظ کنند. متاسفانه تحقیقات نشان می دهد که 80% از کلماتی که با این روش یاد گرفته می شوند در کمتر از یکسال فراموش می شود. که این اتلاف وقت و تلاشی است که برای این کار هزینه شده است.

مشکلی دیگر با این روش یادگیری وجود دارد- کسل کننده است، و انگیزه بلند مدت شما را نابود می کند. به عنوان یک دانش آموز شما باید خیلی محتاط باشید- نابود کردن انگیزه شما می تواند بدترین چیزی باشد که انجام می دهید. یادگیری انگلیسی یک ماراتن است، یک دو طولانی. و نیاز دارد که انگیزه‌ای قوی داشته‌باشید که سال‌ها دوام بیاورد.

بنابراین استفاده از روش های یادگیری لغات کسل‌کننده به دو شکل بد است: یک ناکارآمد است و دو انگیزه را تضعیف می کند.

یک راه بهتر وجود دارد. راهی که شرکت کننده ها در سمینار های دستیابی به موفقیت من متوجه آن شده اند. یادگیری لغات جدید با راهی که بسیار قدرتمند تر و جالبتر است امکان دارد. وقتی با این روش یاد می گیرید مطالعات نشان می دهد که می توانید آن 80% (حافظه برای لغات)را یک سال بیشتر به یاد داشته باشید! فوقالعاده است.

کلید عمیق، با قدرت، و طولانی یاد گرفتن لغات حرکت کردن است. وقتی که شما حرکات قدرتمند را با واژگان جدید، قابل فهم تلفیق می کنید، شما یک ارتباط میان مغز و بدنتان ایجاد می کنید. این ارتباطات طولانی مدت هستند. کلید این است که شما از حرکتی برای یادآوری مفهوم آن واژه استفاده کنید.

بطور مثال، تصور کنید که می خواهید عبارت “to proclaim” (اعلام کردن) را یاد بگیرید. ابتدا شما مفهوم آن کلمه که “گفتن یا اعلام کردن به صورت عمومی غالباً با صدای بلند است” را پیدا می کنید. بعد از اینکه شما مفهوم را می دانید، یک حرکت بسازید که یادآور این مفهوم برای شما باشد. می توانید دستان خود را در کنار دهانتان بگذارید و وانمود کنید که در حال فریاد زدنید. ( عمومی و بلند فریاد می زنید.) در آخر شما عبارت to proclaim را همزمان که حرکت آن را انجام می دهید فریاد می زنید. هر چه بلند تر فریاد بزنید و هر چه قوی تر حرکت را انجام دهید ارتباطی قوی تر در مغزتان ایجاد می شود. خیلی ساده با چندین بار انجام دادن حرکت با شور و نشاط، شما حافظه ای قوی تر و عمیق تر از مفهوم ایجاد می کنید.

در سمینار های گذشته که در ویتنام داشته ام، چندین واژه جدید را با روش لغات عملیاتی یاد داده ام. دانش آموزان واژگان جدید را با من فریاد می زدند و همزمان در حال شبیه سازی کردن حرکات قدرتمندی بودند که من به آنان نشان داده بودم. هر حرکت مرتبط با مفهوم کلمه جدید یا عبارت بود. در پایان درس آنها کلمات را کامل می دانستند و هیچ گاه فراموش نکردند.

این پایان کار نیست، از آنجایی که یادگیری بدون تلاش یک سیستم یادگیری عمیق است، آن کلمات را دوباره تکرار کردم- این بار در غالب داستان. هر بار این یکی از کلمات جدید را در داستان استفاده می کردم، از آنها خواستم که از حرکاتی که تمرین کرده ایم استفاده کنند. در داستان های کوتاه، دانش آموزان تکرار بیشتری از واژگان با احساس و فعالیت قدرتمند به دست آوردند.

در آخر به دانش آموزان تکالیف دادم: داستان های کوتاه مشابه را دانلود کنند و به فایل صوتی هر روز به مدت یک هفته گوش دهند، که اگر دانش آموزان این کار انجام دهند لغات جدید را عمیق تر یاد خواهند گرفت و آن را تا ابد به یاد خواهید داشت. این قدرت سیستم انگلیسی بدون تلاش می باشد و این قدرت استفاده از حرکات بدن در هنگام یاد گیری است.

هشت قدم ساده برای تغییر احساسات

1. موسیقی که انرژی زا است و شما عاشق آن هستید را بیابید.
  2. قبل از گوش دادن به درس ها، آهنگ را پخش کنید.
  3. همانطور که این موسیقی هیجان انگیز در حال پخش است سر خود را بالا بگیرید، به بالا نگاه کنید و حالت بدن را تغییر دهید. شانه ها را عقب بگیرید، راست بایستید، سپس لبخند بزنید…یک لبخند بزرگ. نفسی عمیق بکشید.
  4. سپس بدن را به حرکت در آورید. با آهنگ برقصید. به بالا نگاه کردن ادامه دهید، به لبخند زدن ادامه دهید. بپرید، برقصید. همانطور که می رقصید و میپرید و لبخند می زنید دستانتان را بالای سرتان نگه دارید. شادی و انرژی داخل آهنگ را حس کنید.
  5. دست نگه دارید و فریاد بزنید “آره” دوباره بگویید “آره” یک بار دیگر بگویید “آره”!
  6. حالا درس انگلیسی را پخش کنید. همانطور که گوش می دهید شانه هایتان را به سمت عقب نگه دارید. چشمانتان را بالا نگه دارید. به لبخند زدن ادامه دهید. در واقع، بایستید و حرکت کنید. همانطور که به درس گوش می دهید راه بروید، عمیق نفس بکشید.
  7. وقتی که به داستان های کوتاه من گوش می دهید، به هر سوال بلند پاسخ دهید، خجالت نکشید، پاسختان را فریاد بزنید. سر و چشمانتان را بالا نگه دارید. به بزرگ لبخند زدن در هنگام بلند پاسخ دادن ادامه دهید.
  8. هر گاه که احساس خستگی و بی حوصلگی کردید، درس را متوقف کنید. دوباره آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید و تمامی قدم ها را تکرار کنید. انرژی بیشتری به بدن خود و احساساتتان وارد سازید سپس دوباره درس را پخش کنید. با مدیریت کردن احساساتتان با این روش شما بیشتر درس می خوانید و بیشتر به یاد خواهید داشت و 2 تا 3 برابر سریع تر یاد خواهید گرفتید. و به خودتان یاد خواهید داد که هر گاه انگلیسی حرف بزنید احساس قوی بودن و با اعتماد بنفس بودن کنید.

======================
این تاپیک مربوط به درس «لغات عملیاتی» در اپلیکیشن زبانشناس است (دوره «کتاب گویا»، فصل «درس ۵»)

12 پسندیده

به نظرم ترجمه ی فارسی اسم این درس بسیار نامفهومه. من خودم نتونستم چیز مناسبی پیدا کنم. کسی پیشنهادی داره برای action vocabulary چه ترجمه ای میتونیم بذاریم؟

3 پسندیده

من قبلا این رو واژگان حرکتی ترجمه کرده بودم ولی چون دیدم اسم درس لغات عملیاتیه تغییرشون دادم
یا میتونیم به شکل فارسی تر برگردونیمش (اسم فارسی براش بزاریم) مثلا لغات همراه با عمل یا لغات قدرتی یا لغات بدنی
تقریبا به فارسی برگردوندنش سخته

2 پسندیده

میشه هم بگیم مثلا “یادگیری اصولی لغت”. نظرتون چیه؟ چون واقعا نمیشه ترجمه صد در صد براش گذاشت.

2 پسندیده

آره برای موضوع ایده خوبیه
ولی برای کلمه باید یه چیز مناسب به عملش پیدا کنیم

2 پسندیده

کسی ازین روش استفاده کرده تو کلاس؟

2 پسندیده