ترجمه درس «قدرت خواندن نوشتار های مسرت بخش»

شما هر روز از سیستم انگلیسی بدون تلاش استفاده می کنید. بیشتر زمان خود را بر روی گوش دادن به داستانهای الهام بخش اختصاص می دهید. به داستانهای دیدگاه برای یادگیری گرامر بصورت طبیعی گوش می دهید. عمیقاً یاد می گیرید. در نتیجه، مکالمه انگلیسی شما پیشرفت می کند. هر ماه آسان تر و بی دردسر تر صحبت می کنید. اعتماد بنفس شما افزایش می یابد. در حال مسلط شدن به مرسوم ترین انگلیسی میان بومی زبانان هستید.

همانطور که به جلو پیش می روید سر انجام به دنبال انگلیسی پیشرفته یا بالاتر خواهید رفت. احتمالا می خواهید که در آمریکا یا کانادا تحصیل کنید. احتمالاً می خواهید که برای شرکت بین المللی که نیاز به انگلیسی دارد کار کنید. احتمالاً نیاز به قبولی در امتحاناتی همانند تافل، توئیک یا آیلتس دارید.

وقتی که به این برهه از زمان می رسید بهترین راه برای پیشرفت مهارت خواندن انگلیسی چیست ؟ چگونه می توانید سریع تر بخوانید؟ چگونه می توانید هر چه سریعتر از خواندن برای یادگیری لغات استفاده کنید؟ چگونه می توانید درک خواندنی خود را بالا ببرید؟ بهترین راه برای تلفیق خواندن و گوش دادن چیست؟

بیشتر مدارس خواندن را با نگرش آکادمیک آموزش می دهند. معمولاً دانش آموزان مطالب سخت تر را می خوانند و به سوالاتی که درباره آنان می شود پاسخ می دهند تا درک خود را بسنجند. به دانش آموزان آموزش داده می شود که ایده مطالب را شناسایی کنند، به چندین سوال درباره مطلب پاسخ دهند و چگونه کلمات ناشناس را حدس بزنند. سپس آنان را با توجه به عملکردشان نمره گذاری می کنند.

در طول دوره تدرسیم، متوجه شدم بیشتر دانش آموزانم با این نگرش حوصله شان سر می رود. بدتر از آن، حجم عظیمی از تحقیقات نشان داده که این روش به نسبت روشی که لذتبخش و طبیعی است، ضعیف تر است. دانش آموزانی که از روش طبیعی استفاده می کنند بهتر می نویسند، دایره لغات، درک گرامر بهتری دارند و عملکرد بهتری نیز در آزمون تافل نسبت به آنهایی که از روش های سنتی مدارس و کتاب های درسی استفاده می کنند دارند.

این روش قدرتمند و طبیعی که گفتم چیست ؟ تحقیقات خیلی واضح نشان می دهد که خواندن از روی لذت موثرترین روش میان سایر روشهاست. به بیان دیگر تمام چیزی که شما نیاز دارید این است که کتاب های ساده و جذاب به زبان انگلیسی بخوانید. تمرینی نیاز ندارید. امتحانی نیاز نیست. هیچ استراتژی پیچیده ای وجود ندارد. هیچ درسی نیاز نیست. هیچ کتاب کمکی ای نیاز نیست.

خواندن چیز های آسان از روی لذت با حجم زیاد

هیچ راز خاصی برای خواندن به زبان انگلیسی وجود ندارد. در حقیقت، جواب از این ساده تر نمی تواند باشد. شما نیاز دارید که کتاب هایی به زبان انگلیسی بخوانید که جالب و برای شما خیلی ساده باشند. نیاز دارید هر روز آنها را بخوانید و زیاد این کار را انجام دهید.

به نظر می رسد که کلید پیشرفت در مهارت خواندن حجم آن است. به بیان دیگر، کلید مهارت خواندن انگلیسی بهتر، این است که صفحات زیادی در روز و کتاب های زیادی را در ماه بخوانید. خواندن کتاب های بسیار سخت بازده منفی دارد. بعضی از زبان آموزان فکر می کنند که با خواندن منابع سخت، سریع تر پیشرفت می کنند. ولی برعکس این موضوع صادق است. بهترین منابع خواندنی آنهایی اند که بدون استفاده از دیکشنری خوانده شوند.

منابع الهام بخش نیز بسیار حیاتی هستند. شما باید کتاب هایی را بخوانید که به شدت برای شما جذاب باشند. طبیعتاً این برای هر کسی متفاوت است. اگر شما عاشق علوم هستید، پس باید کتاب های آسان درباره‌ی علوم و کتاب های علمی تخیلی بخوانید. اگر شما عاشق رمان هستید پس به دنبال کتاب های رمان آسان باشید. اگر عاشق کامیک ها هستید پس به دنبال کامیک مورد علاقه خود به زبان انگلیسی بگردید.

در ابتدا شاید شما نیاز داشته باشید کتاب هایی بخوانید که برای نوجوانان طراحی شده باشند. تا می توانید هر هفته چیزی بخوانید. هر چه منابع الهام بخش بیشتری بخوانید، مهارت خواندن شما سریعتر می شود و سریعتر پیشرفت خواهد داشت. خیلی زود به سطحی می رسید که رمان ها و کتاب های غیر داستانی که برای بزرگسالان ساخته شده اند را می خوانید.

با یک تیر دو نشان بزنید

بهترین نگرش برای خواندن این است که آنها را با گوش دادن تلفیق کنید. وقتی که شما هم گوش بدهید و هم بخوانید با یک تیر دو نشان می زنید. به بیان دیگر شما به دو هدف در یک زمان خواهید رسید: مهارت شنوایی شما پیشرفت می کند (که خود باعث پیشرفت مکالمه شما می شود) و مهارت خواندن شما هم پیشرفت می کند.

هر زمان که ممکن بود نسخه صوتی کتابی که می خوانید را تهیه کنید. مطمئن شوید که نسخه کتاب صوتی شما نسخه کامل باشد. نسخه کامل تمامی کلمات کتاب را بصورت صوتی شامل می شود. پس شما قادر خواهید بود هر فصل را که می خوانید هم زمان گوش دهید. با این کار، شما تلفظ صحیح کلمات جدیدی که به آن بر خوردید را بصورت خودکار یاد می گیرید. شما یاد خواهید گرفت سریع تر بخوانید و صدای بومی زبانی که کتاب را می خواند را دنبال کنید.

تلفیق گوش دادن با خواندن واژگان گفتاری و نوشتاری شما توسعه می دهد. شما به یادگیری عبارات جدید انگلیسی توسط منابع واقعی در سطح پیشرفته ادامه می دهید. وقتی مهارت انگلیسی شما پیشرفته تر شد، برای شما رمان ها، کتاب های غیر داستانی و کتاب های صوتی به شکل فزاینده اهمیت پیدا می کنند. در سطح پیشرفته شما بیشتر زمان خود را برای خواندن و گوش دادن به کتاب هایی الهام بخش صرف می کنید.

به همین سادگی که گفتم! هر چیزی که دوست دارید را بخوانید و زیاد هم این کار را انجام دهید. به نسخه صوتی کتاب ها اگر در دسترس بود گوش دهید. این سریع ترین و لذت بخش ترین راه برای پیشرفت دادن به مهارت خواندنتان است. همانطور که در فصل بعدی خواهیم دید راهی عالی برای پیشرفت مهارت نوشتاری شما وجود دارد.

برای تمرین

مرورگر خود را باز کنید و کتاب رمانی مخصوص نوجوانان بخرید. به شما پیشنهاد می کنم که با کتاب هایی مثله هاردی بویز یا نانسی درو شروع کنید.

یک فصل از کتاب را هر روز بخوانید. در تقویم خود هر صفحه ای می خوانید را علامت گذاری کنید.

بعد یک هفته، متوسط صفحاتی که می شماردید را افزایش دهید، کمی بیشتر بخوانید. هدف شما هر هفته این است که از هفته گذشته بیشتر بخوانید.

وقتی که اولین کتاب شما تمام شد، کتابی دیگر از این سری کتاب ها را بخوانید. به خواندن این کتاب ها ادامه دهید تا اینکه همه آن ها را بخوانید. سپس برای منابع سخت تر آماده خواهید شد.

اگر ممکن بود نسخه صوتی کتابی که می خوانید را تهیه کنید.

======================
این تاپیک مربوط به درس «قدرت خواندن نوشتارهای مسرت بخش» در اپلیکیشن زبانشناس است (دوره «کتاب گویا»، فصل «درس ۱۷»)

14 پسندیده

سلام
یه سوال
برای این مهارت صرفا خوندن کتاب
بدون سایه
کفایت میکنه؟

1 پسندیده

آره، شما باید فقط بخونید، اونم با حجم خیلی زیاد

بخونید و رد بشید، ولی با دقت زیاد
اگه با فایل صوتی باشه هم که خیلی موثر تره، چون همونطور که ای جی میگه با یه تیر دو نشون میزنید

5 پسندیده

برای کتاب خوندن از روی لذت هیچ قانونی وجود نداره
فقط میخونید که لذت ببرید نه سایه نه دیکشنری نه هیچی
پادکست و مطالب صوتی این چنینی هم همینطورن
شما اینارو گوش می‌دید چون دوستشون دارید
از مطالب داخلش لذت می‌برید
میخواید از ایده درون پادکست کتاب یا… یه چی یاد بگیرید ولی اون چیز انگلیسی نیس.
انگلیسی پشت صحنست همه چی ناخودآگاه رخ میده.
تو همین فارسی شما هزاران کتاب رو فقط واسه کتاب خوندید تا موفق شدید هزاران واژگان جذب کنید گرامر یاد بگیرید و مطلب خوب بنویسید
انگلیسی هم همینطوره
تکنیک سایه رو فقط بزارید واسه منبعی که در حال خوندشید مثله داستان کودکانه و هر چیز دیگه.
البته سایه بهتره رو داستان هایی پیاده شه ک کوتاهند چون هم راحت‌تر هستند و هم تکرار توشون زیاده

14 پسندیده

سلام و عرض ادب.
ببخشید من یک سوال داشتم. من شروع کردم کتاب نانسی درو رو بخوانم اما دیدم کلماتی که بلد نیستم زیاده و عملا نیاز به این دارم که از دیکشنری استفاده کنم. بنظر شما چه باید بکنم؟ بخونم و از دیکشنری هم استفاده کنم؟

جالب بود
کتاب خوندن فقط به قصد لذت بردن از خود کتاب