چگونه منبع مناسب سطح مان را در زبانشناس پیدا کنیم؟

سلام به همه.

خیلی از دوستان ممکنه در انتخاب یک منبع به مشکل بر بخورند و ندونن چی رو بخونن. پس بزارید در این تاپیک آموزش به شکل مختصر به اینکه چه منابعی برای شما مناسب هست، صحبت کنیم.

Comprehensible Input

یکی از فاکتور های مهم برای انتخاب منابع قابل فهم بودنشه. عبارت “Comprehensible Input” باید در منبع رعایت بشه. یعنی چی؟
یعنی شما حداقل باید 85 الی 95 درصد اون منبع رو بفهمید. شاید بپرسید خب که چی؟

برای یادگیری شما نیاز دارید، بفهمید دارید چیکار می کنید. فرقی نمی کنه این یادگیری چی باشه. شما اگه بخواید شنا گر ماهری باشید چیکار می کنید؟
می پرید تو آب و با دست و پا زدن بی خود، شنا یاد می گیرید؟ یا به حرف مربی با دقت گوش میدید و می فهمید باید چیکار کنید و بعد می پرید تو آب؟

مشخصاً در هر دو حالت با قرار گرفتن در شرایط شنا یاد میگیرید، ولی این کجا و آن کجا؟ (البته اگه تو مورد اول غرق نشید)

حالا ما اینجا شنا و ورزش و طراحی یاد نمی گیریم، ما زبان یاد می گیریم.

پس اول باید بدونید چی دارید می خونید، تا بتونید تو ذهنتون داستان یا مطلب مورد بحث رو تصویر سازی کنید و در صورت برخورد به لغات جدید اون هارو حدس بزنید و یه چیز دیگه، از کتاب و منبع مورد نظر لذت ببرید.

خب چه جوری بفهمم 85 تا 95 درصدش رو بلدم ؟

خیلی ساده، با یه نرم افزار زبان شناس و یه ماشین حساب.

برای این آموزش از داستانی که به تازگی به دوره هام اضافه کردم، استفاده می کنم. مشاهده می کنید که من یک بار به داستان گوش داد و اونایی که بلد بودم رو از اونایی که بلد نبودم با هایلایت کردن، جدا کردم.

عدد زرد نشان دهنده لغاتیه که شما بلدید و عدد مشکی نشان دهنده کل لغات درون درس هست.

حالا من می خوام ببینم، اینی که من می خوام بخونم آیا مناسبه یا خیر. پس اینجا ریاضی به کار ما میاد:

825 تقسیم بر 907 میشه چند درصد؟

2

حدود 91 درصد این درس رو بلدم، پس این درس مناسبه منه و من میتونم بخونمش.

امیدوارم مناسب بوده باشه.

اگه روشی دیگه میشناسید ارائه بدید که همه باهاش آشنا شیم.

موفق باشید

47 پسندیده

من هم فکر می کنم این روش، بهترینه.
سپاس از انتخاب های خوبتون برای به اشتراک گذاشتن.

5 پسندیده

سپاس روش جالب و مناسبی بود. مرسی از شما :clap::clap:

4 پسندیده

ایول چه باحال
باورمیکنین بعد این مدت
تازه متوجه شدم این عددا چه کاربردی دارن؟! :neutral_face:
چه اکتشافات جدید و خوبی :laughing::joy:
یکیش این یکیشم ترنسلیت که آقا امیرحسین کشفیدن
ممنون :blush::rose:

6 پسندیده

ممنون بابت شفاف سازیتون. من یکی که مونده بودم تو کار این اعداد و ارقام :slight_smile:

2 پسندیده

جمع اعداد زرد همه ی دروسی که خوندیم میشه تعداد کل لغاتی که بلدیم؟

1 پسندیده

هر فصل هر کتاب یا هر فایل صوتی میشه یه درس.
اون زردا تعداد لغاتیه که تو همون درس بلدید.

4 پسندیده

به نظرم به راحتی میشه این محاسبه رو به خود نرم افزار واگذار کرد میتونه کنار اون دایره بهمون درصد بده یا اینکه اگه بین این درصدی که شما میگی بود یه تیکی چیزی کنارش بزار که بفهمیم یا حتی میتونه خود اون درس رو هایلایت کنه نیاز به ماشین حساب هم نداشته باشیم

6 پسندیده

سلام
روش کاملا منطقی است.

به فرض اینکه اپ زبانشناس رو نداشته باشیم شمارش واژگان کار زمان بری هست. همینطور این روش یک روش کمی هستش ینی با اعداد و ارقام سروکار داره. اما من میخوام یه روش کیفی پیشنهاد بدم.

منبعی رو در نظر می گیرین و شروع می کنید به خوندن یا گوش دادن. اگه تونستید باهاش ارتباط برقرار کنید و کلیت موضوع رو بفهمید (main idea) ینی احتمالا باید مناسب برای سطح شما باشه. حالا برای اینکه این احتمال به یقین تبدیل بشه اگه با ادامه دادن مطالعه متوجه شدید که هر بار بیشتر می تونید با موضوع ارتباط برقرار کنید پس حتما سطح شما همینه اما در غیر اینصورت می تونید یه منبع دیگه رو امتحان کنید.

همونطور که گفتم این روش کیفیه و نه کمی.

6 پسندیده

دقیقاً این روش، مناسب تر از چیزیه که من گفتم.

چون روش من ممکنه کسی وجود داشته باشه لغاتش خوب باشه ولی توانایی شنیداری ضعیفی داشته باشه.

6 پسندیده

با سلام و خدا قوت

یه سوال داشتم…ممنون میشم راهنمایی م کنید
من، اگه خود درس رو متوجه بشم ولی از لحاظ سپیکینگ و لسنینگ مشکل داشته باشم، آیا باز این روش جواب میده برا کسی که داره درسی رو می خونه که متن ش رو هم می بینه؟؟

1 پسندیده

لیسنینگ نیاز به تکرار داره
اسپیکینگ نیاز به زمان.
پس تکرار رو بیشتر کنید اگه بازم مشکل داشتید بدونید اون درس براتون سخته

5 پسندیده

به توضیحات آقای کامبیز با ویدئو یا ویس عادت کرده بودم:grin: اولین باره فقط متن میبینم