« روحیه ی بالا گامیست بلند برای موفقیت در زبان انگلیسی »

فایل صوتی مقاله :point_down::point_down::point_down:

سلام.

شما؟؟

شمایی که در حال شنیدن یا خوندن این مطلب هستید. چند بار شده کاری رو شروع کنید، ولی جا بزنید؟ شده دوستان موفق زیاد، بهترین روش، بهترین مسیر هم جلو روتون بوده باشه ولی بازم جا زده باشید؟ دلیلش چیه؟ آیا بهش فکر کردید که چرا ما یه کاری رو شروع می کنیم ولی تا آخرش پیش نمیریم؟ بحث من فقط انگلیسی نیست بلکه هر چیز دیگه ای رو میشه به این موضوع ربط داد. میتونه یه کارآفرینی باشه، میتونه کسب یه مهارت باشه، میتونه وارد یه رابطه جدید شدن باشه و…

چرا مردم جا می زنند؟

در این مقاله به این موضوع می پردازیم. پس تا آخرش با ما همراه باشید.

وظیفه یک رهبر چیه؟

در وهله اول وظیفه می دونم مفهوم یک رهبر رو شرح بدم.

رهبر به کسی گفته میشه، که به یک گروه نفوذ داشته باشه، در اونها اثر مثبت ایجاد کنه، و اونا رو به سمت جلو هدایت کنه.

مهم ترین وظیفه یک رهبر بالا نگه داشتن روحیه یک گروهه.

روحیه یعنی احساس مثبت، اشتیاق ، اراده برای جنگیدن و مقابله با مشکلات، اعتقاد و مصمم بودن برای رسیدن به هدف…

و خب مشخصه که یک رهبر وظیفه سنگینی برای رسوندن گروهش به هدف داره. چون بالا نگه داشتن روحیه به شدت دشواره.

چرا روحیه اینقدر اهمیت داره؟

ما دو نوع روحیه داریم:

1. روحیه بالا: که شامل شوق و اشتیاق زیاد، امید فراوان، و انرژی بالا میشه.

2. روحیه ضعیف: که اراده ، امید و انرژی به شدت در اون پایینه.

روحیات در زندگی ما نقش به سزایی دارند. می تونیم به شکل فردی یا گروهی از روحیات بهره ببریم. ما به عنوان عضوی از یک گروه، که این گروه می تونه خونواده ما باشه، یا یک تیم ورزشی، یا یک تیم برای توسعه زبان و… نیاز به روحیه داریم.

در زندگی مشکلات اجتناب ناپذیر هستند، هیچکس قادر نیست از مشکلات فرار کنه. همیشه در زندگی با مشکلات رو به رو هستیم. شاید بتونیم با برنامه ریزی خوب از بعضی از مشکلات دوری کنیم ولی مطمئناً مشکلاتی پیش میان که غیر قابل برنامه ریزی و پیش گیری هستند.

غریزه ما در مقابل مشکلات این رو میگه که باید یک راه حل پیدا کنیم. که خب طبیعیه.

مثلا با مشکل مالی در خونواده رو به رو میشید. بلافاصله پدر یا مادر خونه به فکر پیدا کردن راه حل میوفته.

ولی اگه روحیه خونواده پایین باشه هیچ راه حلی، مشکلی رو حل نمی کنه.

در وهله اول در گروه باید روحیه رو ارزیابی کرد و بعد از اون به سراغ مشکلات رفت.

من همیشه عادت دارم یا فوتبال ببینم یا اخبار فوتبالی رو دنبال کنم.

چند وقت پیش که داشتم اخبار رو دنبال می کردم، با نتیجه ای جالب و عجیب رو به رو شدم.

رئال مادرید 1 – خیرونا 2

خودتون میدونید که این نتیجه عجیبه. چرا؟

رئال مادرید تیم بزرگیه، پولداره، کلی ستاره تو تیمش داره، یه مربی ، رئیس و پرنسل سطح بالا داره و کلی تاریخ پشت باشگاهه.

باختن این تیم به تیمی که تازه از دسته دو اسپانیا به لالیگا اومده به شدت عجیبه ولی دلیلش مشخصه.

روحیه

تیمی که احساس کنه تمومه، تمومه…

بهترین امکانات، بهترین بازیکنا، بهترین مربی و… هم فایده ای نداره. چون باور اون تیم این بوده که بازی تمومه.

برعکسشم صادقه، تیم خیرونا این باور و روحیه رو داشتند که رئال مادرید رو شکست میدن، پس تا اخرش جنگیدن و کم نیاوردن حتی بعد از اینکه گل اول رو دریافت کردند.

این مسابقه درسی به ما میده. ما در شرایطی شکست می خوریم که جا بزنیم. اگه به راهتون ادامه بدید و بجنگید پیروز خواهید شد.

روحیه مثل ویروس می مونه.

تو خونواده نشستید، همه آرومند و روحیه ها مناسبه. ولی این وسط یکی از اعضای خونواده شروع می کنه به غر زدن و انرژی منفی دادن درباره مشکلاتی که پیش روی خونوادست. از مشکلات مالی گرفته تا مشکلات خودش با مدرسه، دانشگاه، مشکلات مملکت و …

به مرور این غر زدن ها تاثیرش رو به خونواده میزاره و روحیه ی کل خونواده افت می کنه.

این دلیل اینه که روحیه رو میشه به ویروس تشبیه کرد. چون سرایت می کنه. شما در تیمی با روحیه بالا باشید خود به خود روحیتون افزایش پیدا میکنه.

نمونش رو هم تو همین تالار زبانشناس احساس کردیم. همه به هم کمک می کردن و دیگران رو هم وادار به کمک کردن و پیشروی میکردن. یا برعکس یه نفر انرژی منفی داد کل گروه برای یه مدت کوتاه از هم پاشید…

خب راه حل چیه ؟ الان وقتشه که به یه سری موضوعات برای افزایش روحیه گروهی و فردی بپردازیم. چطور میشه روحیه گروه رو بالا نگه داشت؟ چطور با افرادی که انرژی منفی به گروه تزریق می کنند رو به رو شد؟

قاعده اول به تصویر بزرگ نگاه کنید.

معمولا در زندگی ما شکست های بسیاری خواهیم داشت. مثلا شرکت شما محصولی تازه ارائه میده. ولی فروشش ضرر داشته. که خب این میشه یه شکست. میشه دو جور به این موضوع نگاه کرد:

1. به محصول فقط توجه کنیم

2. به شرکت توجه کنیم

درسته محصول فروش آنچنانی نداشته ولی آیا شرکت از پا افتاده؟ آیا دیگه سود دهی نداره؟ نگاه به محصول یک شکست کوتاه مدت و کوچیکه ولی توجه کردن به شرکت یعنی تصویر بزرگ و بلند مدت…

شما به عنوان یه رهبر می تونید اینو بگید: آره ما محصولمون شکست داشته، اشکالی نداره ازش یاد میگیریم و به بلند مدت فکر می کنیم. ما هنوز ایستادیم، این مهمه…

اینجوری روحیه کارکنان رو میشه بالا نگه داشت.

یا خونواده مشکل مالی داره، یه پولی این وسط از دست رفته. پولی که از دست رفته یک شکسته دوره ای و کوتاهه، میشه به این شکل بهش نگاه کرد که اره ما هنوز زنده ایم، هنوز جا برای زندگی داریم، هنوز غذا برای خوردن داریم.

هدف بالا نگه داشتن روحیست. که در آینده با استراتژی های مفید و کارساز راه حلی برای این موضوع پیدا کنیم.

به مثال رئال مادرید برگردیم، بعد باخت به خیرونا ، رئال مادرید به تاتنهام هم باخت.

صد در صد الان مربی داره بهشون گوش زد میکنه که تصویر بزرگ نگاه کنن، نه باخت به خیرونا و تاتنهام. به جامی که در آینده خواهند برد، به لیگی که در پیش دارند.

پس قاعده اول دیدن تصویر زنده و بزرگه… نه شکست کوچیک و کوتاه مدت…

قاعده دوم تغییر تمرکز داشته باشید.

اگه شکست خوردید به جای ناراحتی از شکست، سرتون رو بالا بگیرید و ازشون یاد بگیرید. به نیمه پر لیوان همیشه توجه کنید.

اگه در تیمی بازی می کنید که شکست خوردید، ببینید چه کاری رو تو این بازی خوب انجام دادید و از اون برای تشویق گروه استفاده کنید و از مشکلات برای یادگیری های آتی…

مثلا شما با شخصی مکالمه انگلیسی داشتید. احساس می کنید که مکالمتون خوب پیش نرفته. مثلا از ده تا سوالی که طرف پرسیده شما تونستید 4 تاشو جواب بدید.

دیدگاهتون رو به این شکل تغییر بدید:

از 4 تا سوالی که پاسخ دادید برای تشویق خودتون استفاده کنید و از اون شیش تایی که جواب ندادید یاد بگیرید. برید ببینید سوالات چی بودن و چجوری باید بهشون پاسخ می دادید؟ تمرین کنید و بهتر و بهتر بشید.

قاعده دوم یعنی نیمه پر لیوان رو دیدن و حفظ روحیه.

قاعده سوم برخورد با افراد منفی.

گاها دیده شده شما در تیمی هستید که همه افراد دیدگاه خوبی دارند، گروهتون به خوبی واکنش نشون میده و همه خوشحالن ولی این وسط یه شخصی هست که دائماً فاز منفی بر میداره و به چیز های منفی می پردازه.

بهترین راه حل اینه که اگه ممکنه اونها رو از گروه حذف کنید. هیچ چیزی بهتر از راحت شدن از دست این افراد نمیتونه به گروهتون کمک کنه.

اگه ممکن نبود میتونید اونا رو محدود کنید، جایگاهشون رو ازشون بگیرید یا از گروهتون دورشون کنید.

مثلا اگه تو تیم فوتبالتون همچین شخصی دارید می تونید رو نیمکت بنشونیدشون.

در بعضی شرایط این دو حالت ممکن نیست. مثلا نمیشه پدر یا دختر خونواده رو حذف کرد یا اینداختش تو اتاق تا ابد درو قفل کرد.

تو این شرایط از شوخ طبعی استفاده کنید.

مثلا دختر یا پسر خونواده شروع کرده به غر زدن.

می تونید بگید : به به آقای منفی، خیلی وقت بود از حضورتون مستحضر نشده بودیم. کجا بودید قربان؟
سعی کنید محیط رو شاد نگه دارید، این شادی روحیه منفی داخل گروه رو کم میکنه. و اینم در نظر داشته باشید که نباید طرف رو مسخره کنید، باید با رویی باز و خنده به شکلی که به طرف بر نخوره باهاش شوخی کنید.

این روش تو جنگ ها زیاد مورد استفاده قرار میگیره. برای اینکه گروه رو با روحیه نگه دارند از شوخی و خنده استفاده می کنند. دیگه چه مشکل و خطری از جنگ بالا تر؟ وقتی که جمع رو شاد کردید حالا می تونید از قاعده های یک و دو برای تغییر شرایط استفاده کنید.

قاعده 4 ضد حمله بزنید.

بعد از اینکه روحیه بالا اومد حالا وقتشه یه پیروزی کوچیک برای خودتون ایجاد کنید.

بر می گردیم به مثال مکالمه انگلیسی… یه پیروزی کوچیک می تونه ضبط صدا و پاسخ دادن به سوالاتی باشه که شما نمی دونستید.

یا مثلا در ورزش فوتبال، تیم باخته روحیه پایینه، وقتی محیط وضعیتش مناسب تر شد حالا مربی یه بازی تمرینی ایجاد میکنه که یک پیروزی کوچیک داشته باشن تا روحیشون رو بالا و بالاتر ببره.

با تمام این قواعد و به صورت گام به گام اجرا کردنشون قادر خواهید بود روحیتون رو بالا ببرید و برای رسیدن به هدفتون تلاش کنید.

یادتون باشه تنها دلیلی که شما به موفقیت نرسیدید اینه که جا زدید.

پس هیچوقت جا نزنید، روحیتون رو بالا نگه دارید، با مشکلاتتون مقابله کنید و در آخر به موفقیت برسید.

موفق باشید.

یازده موضوع پرطرفدار تالار زبانشناس:

آیا به گروه زبانشناس علاقه دارید؟ پس سری به لینک های زیر بزنید:

آیا قصد یادگیری زبان دارید؟

برای یادگیری از طریق دوره های زبان انگلیسی با سطوح مختلف اینجا کلیک کنید. (اپلیکیشن زبانشناس)

برای یادگیری از طریق کتاب ها با سطوح مختلف اینجا کلیک کنید. (اپلیکیشن زیبوک)

برای یادگیری از طریق کلیپ ها، فیلم های آموزشی و انیمیشن ها و… با سطوح مختلف اینجا کلیک کنید. (اپلیکیشن زوم)

37 پسندیده

:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
احسنت
عاااالی
و وااااقعا به جا و به موقع بود
:clap::clap::clap::clap:
خسته نباشید :rose:

4 پسندیده

مرسییییی :tulip::tulip::tulip::grin::grin:

4 پسندیده

بهترین مقاله در بهترین موقعی که باید میخوندم :grin:
خیلی عالی بود‌. خوندم و امیدوارم بزودی استفاده کنم ازشون
ممنون لیدر زبان شناس :rose::rose:

7 پسندیده

مرسی آقا کامبیز، اینجا بهترین شبکه اجتماعی هست که تا حالا عضو بودم
امیدوارم بتونم‌خودم را به سطح شما برسم

6 پسندیده

ممنون بخاطر زحمتی که کشیدید خیلی عالی بود واقعا فقط ی چیزی :point_down:

این راه حل یکم خیلی بی رحمانه نیس؟شاید دست خودش نباشه که منفیه و با توجه شرایطش منفی گرا باشه… گناه داره

4 پسندیده

ایشالا که کارساز بوده باشه و موفق باشید :grin::wink:

قربانت احسان جان. ایشالا بهتر از من :wink::wink:

خب بستگی داره چجوری بهش نگاه کنید.

اگه عضو یه شرکت باشید. یکی از کارکنانتون داره اجتماع کاری شما رو نابود میکنه، روحیه کاری وقتی بیاد پایین شغل شما نابود میشه. پس چاره ای نیست جز اخراج
حالا مثلا تو تیم فوتبال اگه یه بازیکن بخواد همچین کاری کنه از لیست 18 نفره خط میخوره و میره رو سکو ها بازی هارو میبینه. ( تا تغییر کنه )
یا مثلا خونواده مشخصه که نمیشه حذف کرد. واسه همون باید از شوخ طبعی استفاده کرد.
یا جنگ شرایطیه که همه از ترس جونشون چپو راست وصیت نامه می نویسن خب ما که به سربازا نیاز داریم. بزنیم بکشیمش؟ نمیشه که. پس باهاش میسازن. ( و با شوخی طبعی شرایط رو تغییر می دن)

ولی خب تو یه سری جاها حذف کردن بهترین راهه. البته اینم هستا " دست خودش نیست " قابل هضم نیست.

من یادمه سوم دبیرستان خیلی آدم بی جنبه و بی خودی بودم. با من شوخی میکردن چپو راست قهر می کردم. ( از این بچه تخسا :joy: )

ولی خب خواستم و تغییر کردم. الان دوستای زیادی دارم و هم شوخی زیاد می کنم و هم شوخی زیاد میشنوم. تو هر جایی باشم بهم خوش میگذره.

همه چی با خواستن و تمرین ممکنه. یه نفر که منفیه، وقتی میبینه دورش دوستاش و خونوادش دارن عذاب میبینن باید تغییر کنه چاره ای نیست. این کار نیاز به تمرین آگاهانه داره.

12 پسندیده

خیلی به موقع و بجا بود مقالتون,
منم بهش احتیاج داشتم منتها هم در مسیر یادگیری زبان هم برای بهبود کیفیت عادتهام.
موفق باشید. :muscle::clap::clap::clap::ok_hand::ok_hand::ok_hand:

6 پسندیده

خواهش میکنم آتوسا خانوم. :rose::rose::rose:

5 پسندیده

نه کاملا قبول دارم حرفتونو، منظور منم تو همون گروه ها و جمعای کوچک که راحت ی مشکلی حل میشه که راحل بهتر از پس زدنه که خب توضیح دادین مرسی …

5 پسندیده

ارزش مقاله ارائه داده شده خیلی زیاد هست مسکن حال فعلی من
:disappointed_relieved:
ممنون آقای @YoKambiz

5 پسندیده

واقعا ممنون برای مقالتون, انگار همه نیییاز داشتیم به این مقاله, کلا حس و حال همه نیاز به این مقاله بودا. :wink::grin::grinning_face_with_smiling_eyes::clap::clap::clap:

4 پسندیده

مرسی خانوم نیکنام :rose::rose::rose:

سلامت باشید همیشه :clap::clap:

اگه میدونستم زود تر رو این موضوع کار میکردم :joy::joy:

خوشحالم :grin::rose:

6 پسندیده

عجب مقاله دل انگیزی :wave:
جملات نابش گوارای وجودم :crazy_face:
دیگه عالی بودن یه جمله تکراریه
باید گفت مرسی بابت حقایق نویسیای نابتون
خدا قوت پهلوان . مرسی از تلاشاتون :rose::rose:

9 پسندیده

نمونه ش بالوتلی که وجودش برای هر تیمی سمه

نه بابا
بنزما بونجله :smiley:

آب قطعه :joy:
هفته بعدم به اتلتیکو میبازه

5 پسندیده

من یادمه برای بیمه عمر کار میکردم، فوق العاده کارم گرفته بود و همه مدیران هم از اینکه روحیه ی همه بالاست لذت می بردند

اما یه مدتی (2 ماه) فروش به شدت کم شد و همکارام دونه دونه شروع به ریزش کردند، منم بعد از چند وقت دیگه دیدم جیبم داره خالی میشه ،رفتم با مدیر فروشمون صحبت کردم، گفت: اگه هر کس ازین گروه بره، هیچ ضرری برای ما نداره، چون اون بیرون کسی هست که به جاش بیاریم

حرفش حقیقته و هیچ شکی توش نیست، اما روحیه ی همه ی بچه هایی که برای رسیدن به اون سطح روشون زمان و سرمایه گذاری شده بود کاملا با اون حرف نابود شد.

واقعا درسته
1000 تا اتفاق خوب تو این تالار میفته
اما یک اتفاق بد مثل اونروز میتونه یه گروه رو از هم بپاشونه

7 پسندیده

ایول آقا کامبیز.لذت بردم.وجودت نعمته…

5 پسندیده

واقعا ممنونم ازتون با انرژی که میدید انشالله در حد عمل هم استفاده کنم از نکات امید دهنده و دلنشینتون:blush::relaxed:

4 پسندیده

خواهش میکنم. ممنون از این همه انرژیتون :rose::rose::rose::rose::grin:

ایشالا :sweat_smile:

اکثر صاحب کارا الان این کلمه رو یاد گرفتن و آدمو باهاش نابود میکنن.

:+1::+1::+1:

خواهش میکنم آقا مهدی عزیز. مرسیییی :rose::rose::rose:

خواهش میکنم خوشحالم براتون. موفق باشید :rose::rose::rose:

5 پسندیده

سلام دوست عزیز
بسیار خورسندم با زبانشناس اشنا شدم و هر بار که تاپیک یا مقاله ای میخونم و مفید بودن اون رو میبینم دوست دارم به طول و تفسیر تشکر کنم . از اینکه یک نفر از تجربه های شخصی اش نوشته در مسیر موفقیتش
من هم به جمع زبانشناس اضافه شدم و از این به بعد هر روز سعی کردم حضور داشته باشم.
با تشکر از شما :rose::rose::rose:

7 پسندیده