« چگونه در یک ساعت زبان یاد بگیریم؟ »

فایل صوتی مقاله :point_down::point_down::point_down::point_down:

سلام.

یادگیری زبان همون طور که در گذشته بهش اشاره کردیم، امری کاملا زمان بره.

با بهبود تکنولوژی یادگیری زبان سریع و سریع و سریعتر شده…

مدت یادگیری ای که زیاد بر سر زبون ها افتاده 1 سال، 6 ماه، 3 ماه، 1 هفته و حتی یک ساعته!!!

هر کدوم از این زمان هارو مد نظر قرار بدیم، همیشه کسی پیدا میشه که ادعا کنه در طول این زمان ها انگلیسی یاد گرفته.

چرا این موارد رو می بینیم؟

دلیل اول جذابیت سرعت: قبول دارید کلمه سرعت در فروش چیزیه که به شدت جذابیت داره؟ مثلا کمپانی هایی که مواد یادگیری رو عرضه می کنند می دونند مردم به دنبال یادگیری نیستند. به دنبال اینن که از نمی دانم هر چه سریعتر به می دانم برسند. اطمینان داشته باشید، اگه ممکن بود مردم راهی پیدا می کردند که مثل فیلم ماتریکس اطلاعات رو برای مغزشون دانلود می کردند و تمام.

دلیل دوم کلمه ی یادگیریه. یادگیری همواره یک کلمه مبهمه. کسی که ادعا میکنه در یک ساعت زبان یاد گرفته، معلوم نیست چقدر یاد گرفته. درسته؟ درجات یادگیری در زبان خیلی متنوعست. مثلا درجاتی مثل سلاست، تسلط، مهارت کامل وجود داره. حتی مدارک و معیار هایی ایجاد شده که هر شخص بتونه به راحتی سطحش رو ارزیابی کنه. ولی واقعا کی اهمیت میده که سطحش چیه؟ در همین حد که عرفاً بگیم بلدیم به نظر کافی میاد.

سلاست در زبان یعنی چی؟

سلاست یا روون شدن در زبان رو قبلا زیاد مورد بحث قرار دادیم. خیلی کوتاه بخوایم بگیم ، میشه دونستن 5000 کلمه مرسوم و رسیدن به سطح B2 در زبان رو سلیس بودن می گن.

خب پس شمایی که با دیدن عنوان موضوع سریع اومدید داخل و دارید مطلب رو می خونید می دونید که دونستن 5000 لغت مرسوم در یک ساعت غیر ممکنه. تازه اونم به شکل عمیق و به طوری که به دردمون بخوره.

ولی واقعا در یک ساعت چقدر میشه یاد گرفت؟

نظرتون چیه بریم سراغ چهارتا از زبان آموزان حرفه ای و ببینیم اونا چطور در یک ساعت زبان یاد میگیرن.

چالش یادگیری زبان در یک ساعت.

در ماه سپتامبر سال 2016 سایت babbel.com چالشی رو بین چهار زبان آموز حرفه ای یعنی لوکا لامپاریلو، الکس راولینگز، مایکل و متئو یولدن ترتیب داد. این چالش به این شکل بود که ببینند تو یک ساعت چقدر قادر خواهند بود که به رومانیایی صحبت کنند.

برای هر زبان آموز حرفه ای مربی بومی زبان ترتیب دادند و یک ساعت زمان تعیین کردند. قبل از شروع چالش هم اجازه دادند که پنج سوال مهم برای یادگیری بهتر رو حفظ کنند که شامل:

• این کلمه رومانیایی به انگلیسی چه معنی ای داره؟

• چجوری میشه فلان کلمه رو به رومانیایی گفت؟

• میشه دوباره چیزی که گفتی رو تکرار کنی؟

• میشه آهسته تر صحبت کنی؟

• این کلمه رو چجوری هجی می کنی؟

برای دیدن تمرین ها و نتیجه کلیپ به لینک های زیر مراجعه کنید:

https://streamable.com/x7q4n
https://streamable.com/7kq2z

نتایج جالبی که در این کلیپ هست اینه که بعد یک ساعت اونا قادر بودند که به رومانیایی یه سری جملات رو بیان کنند و به خوبی ازشون استفاده کنند.

سوال اینجاست که چطور ممکنه در یک ساعت اینقدر بازده دریافت کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال نظر چند زبانه معروف یعنی لوکا لامپاریلو رو می خونیم.

حتی اگه شما هیچی از رومانیایی ندونید، می تونید متوجه شید که در اون یک ساعت من به تسلط زبان نرسیدم و ظرفیت مکالمه در من وجود نداشت. ولی بعد از پایان اون یک ساعت یادگیری، من و سایر چند زبانه ها موفق شدیم که با خیال راحت و آرامش خاطر به رومانیایی ارتباط برقرار کنیم.

چرا نتیجه اینقدر برای من مثبت بود؟ به سه دلیل زیر:

1. داشتن ذهنیت درست.

2. داشتن ابزار مناسب.

3. داشتن یک اجتماع مفید.

فاکتور شماره 1: داشتن ذهنیت درست

وقتی شما یادگیری زبان رو شروع کردید، غیر ممکنه که عالی و بی نقص باشید. تو این مقطع اشتباه کردن و مشکل داشتن اجتناب ناپذیره.

این نگرشی بود که زمان شروع باید در خودم پرورش می دادم. وقتی به واژه چالش بر می خوریم نا خودآگاه حس مسابقه ایجاد میشه.

برای گرفتار نشدن در این نگرش مسابقه ای، نفسی عمیق کشیدم و با خودم گفتم:

لوکا، تو باید این چالش رو برای علاقه و ارتباط در نظر بگیری و تمرکزت رو برای یادگیری بزاری بدون اینکه قضاوت بشی.

ما اونجا نبودیم که چیزی برنده شیم یا خودمونو به کسی ثابت کنیم.

ما اونجا بودیم که با مربی هامون کار کنیم و در آخر ما زبان آموزا، چهار تایی با هم به رومانیایی ارتباط برقرار کنیم. اینم می دونستم که مربی من برعکس بعضی از کلاس ها قرار نیست من رو مورد سر زنش قرار بده. قرار بود به من کمک کنه تا بهتر شم.

با این ذهنیت تمام انرژیم رو برای چالش یک ساعت و موفقیت در اون گذاشتم.

این ذهنیت زمانی موثر می شد که دو فاکتور بعدی رو هم در یادگیریم داشته باشم.

فاکتور شماره 2: ابزار مناسب

حالا که ذهنیت مناسبی داشتم، باید خودم رو برای چالش های پیش رو آماده می کردم. خوبیه این چالش این بود که سایت بابل اون رو به عهده گرفته بود و این اجازه رو به ما داده بود که 5 سوال مرسوم رو حفظ کنیم که به یادگیریمون کمک کنه. که شامل:

• این کلمه رومانیایی به انگلیسی چه معنی ای داره؟

• چجوری میشه فلان کلمه رو به رومانیایی گفت؟

• میشه دوباره چیزی که گفتی رو تکرار کنی؟

• میشه آهسته تر صحبت کنی؟

• این کلمه رو چجوری هجی می کنی؟

شاید این 5 جمله به نظر هیچ برسن، ولی این سوالات برای یادگیری موثر زبان عالی اند. مثلاً:

سوال چجوری فلان کلمه رو به رومانیایی باید گفت؟. این سوال عالیه، چرا که از یکی از مهم ترین فاکتور های یادگیری زبان پیروی می کنه که اون proactivity یا فعال بودنه. این یعنی اینکه شما منتظر نمی ایستید بومی زبان به شما چیزی رو یاد بده و بگه چجوری ارتباط برقرار کنید بلکه خودتون به دنبالش می رید و می پرسید. با این اشتیاق شما زبان رو راحت تر به دست میارید.

یا سوال میشه دوباره چیزی که گفتی رو تکرار کنی؟. این امکان رو میده زبان آموز درک کنه عقب موندن از مکالمه یا نفهمیدن یه موضوع اشکالی نداره. من تو چالش از این سوال زیاد استفاده کردم، همیشه هم موقع استفاده لبخندی رو لبام میاوردم و با رویی باز این سوالو از مربیم می پرسیدم. وقتی از این سوال استفاده می کردم، اطمینان داشتم که هیچ اطلاعات مهم و ارزشمندی که مربی قصد داشت بهم انتقال بده رو از دست نمی دادم.

فاکتور شماره 3: اجتماع مفید

برای یادگیری موثر نیاز دارید در شرایطی درست قرار بگیرید که این یعنی دور و برتون رو با آدم های درست پر کنید.

برای این چالش من دورم رو با چند زبانه هایی که کاملا مصمم و جدی بودند پر کردم که موجب شده بود تا بهتر و با انرژی بیشتر به کارم برسم.

از سمت دیگه مربی ای داشتم که بسیار باهوش و با شوق بود که با اشتیاق زیاد به من برای یادگیری کمک می کرد. اینکه هر موقع کلماتی رو کنار هم میزاشتم و تبدیل به یه جمله می کردم کلی خوشحال می شد و با تشویق هاش برای اینکه سرعت مکالمم بالا بره بهم کمک می کرد.

مربیه من در این یک ساعت به شدت حامی، صبور و مثبت بود. اینا همه به من کمک کردند که پر انگیزه بمونم تا بیشتر یاد بگیرم.

شنیدید می گن قبل از راه رفتن باید چهار دست و پا رفت و قبل از دویدن باید راه رفتن رو یاد گرفت؟ درسته نمیشه تو یک ساعت به درجه سلاست برسید ولی میشه ساعت هایی پربازده ساخت که به هم متصل شن تا مارو به اون درجه برسونند.

با داشتن ذهنیت، ابزار و اجتماعی مناسب درست مثل لوکا، میشه در حتی 60 دقیقه حداکثر پتانسیل خودتون رو بدست بیارید.

با این 60 دقیقه های پر بازده رسیدن به درجه سلاست دیگه غیر ممکن نیست.

موفق باشید

47 پسندیده

بعبارتی :

** آهسته و پیوسته به همراه جدیت و تمرکز **

کامل و مفید و
مثل همیشه
عالی بود

خسته نباشید و موفق باشید :rose:

8 پسندیده

ممنون از مقاله مفیدتون, این نشون میده که زبان رو حتی در عرض یکساعت هم میشه یاد گرفت, منتها بشرط اینکه ذهنیت و باورهای مثبتی داشته باشیم, البته کاملا زبانو یادنمیگیریم اما تاحدی ازش استفاده مورد نیاز رو میبریم.
:maple_leaf::leaves::maple_leaf::maple_leaf:

6 پسندیده

با سپاس آقا @YoKambiz
عالی بود مقالتون :pray::v:
در ضمن لینک کتابی که ترجمه کردین رو اینجا برام قرار بدین >پیداش نمیکنم!!
با تشکر

4 پسندیده

مرسی مژده خانوم. لطف داری :rose::rose:

این نشون میده که چقدر میشه از یک ساعت هم بازده دریافت کرد به شرط اینکه اون یک ساعت خیلی مفید باشه :rose:
احسنت :clap:

سلام بفرمایید

7 پسندیده

مرسی آقا کامبیز
مثل همیشه عالی بود :rose:
این بازده خوب داخل ی زمان مشخص ی جورایی به ضرورت تعیین ضرب العجل برای اهداف هم اشاره میکنه. وقتی اهداف بلند مدت رو به اهداف کوچیک تر تقسیم کنیم و برای اوناهم برنامه بریزیم به نتیجه بهتری میرسیم

7 پسندیده

احسنت به طرز فکر عالیتون :clap::clap::rose::rose:

6 پسندیده

این خیلی مهمه
و حتی در خیلی از موارد بودن در یک چنین جمعی ذهنیت آدم را هم به درستی شکل می ده و شاید حتی تجربیاتشون باعث بشه بتونی ابزارهای مناسب تری هم پیدا کنی.

3 پسندیده

براوو آقا کامبیز :ok_hand::ok_hand:
جالب بود بخصوص کلیپا
من که لذت بردم

3 پسندیده

عجب مقاله شیک و مجلسییییییییییییی
چه موضوع جالبی
و چه نکات جالبتری
مرحبا به شما
اقا دیگه چی بگم من
جز اینکه ممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممنونم :rose::rose:

3 پسندیده

:+1::+1::+1:

کاملا صحیحه :rose::rose:

خواهش میکنم :rose::rose::rose:

خواهش میکنم نسیم خانوم :rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose:

2 پسندیده

این هدست سابقی که داشتم چقد داغون بوده :grin:

کیفیت صدا فاجعست

5 پسندیده

من معتقدم بابت جنس خوب باید پول خوبم داد. البته اگه کلاه نذارن سرمون به نرخ خوب قالب کنن بهمون :grimacing:

4 پسندیده

سلام آقا کامبیز عزیز
مقاله هاتون خیلی عالیه مخصوصا وقت میذارید و صدا رو هم ضبط میکنید :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::tulip::tulip::tulip::tulip::tulip::rose::rose::rose::rose::rose::rose:
عوض شدن صدا فقط به هد ست مربوط نمیشه!! :wink::wink:قدرت، اعتماد به نفس و تسلط تون خیلی عالی تر شده :clap::clap::rose::rose::rose: پیروز باشی مرد توانا و هنرمند گیلان :blush: من عاشق استان گیلان و مردمان خونگرمشون هستم :blush:

4 پسندیده

سلام وقتتون بخیروتندرستی :tulip::blossom::blossom::sunflower::hibiscus::hibiscus::rose:
مقاله ی بسیار عالی بود ۱دنیاتشکر :bouquet::rosette::tulip::tulip::sunflower::sunflower::hibiscus::rose::rose:

2 پسندیده

:v::v::ok_hand:t2: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

4 پسندیده

عالی بود.‌ممنونم :rose:
چقدر خوبه که مقالات همراه با فایل صوتی است.