📗 یک فنجان کتاب : خلاصه نکات کتاب قانون 5ثانیه از مل رابینز

5ثانیه شگفت انگیز تا تغییر

:white_flower:سلام خدمت همه شما دوستان گرامی :white_flower:

از اونجایی که اغلب همه ما در هنگام تصمیم گیری در انجام کارهایی دچار تردید می شویم و در نهایت از اقدام منصرف میشیم لذا کتاب 5ثانیه از خانم مل رابینز رو مورد مطالعه قرار دادم . از اونجایی که این کتاب پر از مثال از زندگی افرادیست که این قانون رو به کار گرفتن لذا من فقط نکات مهمشو برای دوستانی که به هر دلیلی وقت مطالعه کتاب رو ندارند به اشتراک میگذارم. امیدوارم براتون مفید و کار آمد باشه .
در حال حاضر این کتاب در اپلیکشن زیبوک موجود است. :point_down:

و برای آشنایی بیشتر با این کتاب به تاپیک زیر مراجعه نمایید.:point_down:

همچنین می توانید به مقاله زیبایی که قبلا در این زمینه نگاشته شد مراجعه نمایید.:point_down:
« فقط 5 ثانیه تا حرکت به سمت آرزویتان فرصت دارید »

خب حالا نوبت میرسه به خلاصه نکات این کتاب انگیزشی. 5 4 3 2 1 بزن بریم.:grin::raised_hand:

:orange_heart: 5ثانیه برای تغییر زندگی شما
.
.
.
:point_left:اگر دنبال تنها کسی هستید که زندگی شما را تغییر خواهد داد به آینه نگاه کنید.
:white_flower:شما با استفاده از این قانون، عادت فکر کردن بیش از حد به حرکات کوچک را ترک کرده و به جای آن خود را به عمل متمایل می کنید.
:white_flower:این قانون در همه ابعاد زندگیتان از سحرخیزی ، کنترل احساسات گرفته تا افزایش بازدهی خود در هنگام کار قابلیت اجرا دارد.
:white_flower:در حقیقت شما با به کارگیری این قانون از منطقه راحتی خود خارج شده و اقدام می کنید.
:white_flower:به یاد داشته باشید قانون 5ثانیه تنها روی یک چیز کار میکند :point_left: شماااااااا:point_right:
زیرا بزرگی در درون شماست
:white_flower:شما از طریق عمل کردن می توانید قدرت درونی خود را ازاد کرده و به همان کسی که می خواهید تبدیل شوید.

:white_flower: تغییر به همان شجاعتی بستگی دارد که شما هر روز برای اتخاذ تصمیمات 5ثانیه ای نیاز دارید.

:white_flower: تغییر مستلزم این است که شما کارهایی را بکنید که سخت و ترسناک به نظر می رسند. تغییر نیازمند شجاعت و اعتماد بنفس است.

image
:white_flower:تحقیقات جدید از دانشگاه آریزونا با همکاری دانشگاه های کورنل و دوک نشان می دهد که بین مغز و غریزه عمل کردن، پیوند نزدیکی وجود دارد. وقتی شما هدفی را تعیین می کنید، مغزتان فهرستی از کارهای مرتبط را باز می کند. هر گاه شما نزدیک چیزهایی باشید که می تواند در دستیابی به اهداف کمکتان کنند، مغزتان غریزه را روشن می کند تا به شما علامت دهد که آن هدف را محقق کنید.

:white_flower:همان لحظه که غریزه تان حکم می کند به هدفی عمل کنید، باید فورا دست به کار شوید وگرن مغز جلوی شما را می گیرد.زیرا بین غریزه اولیه عمل و تلاش مغز برای متوقف کردن شما، یک پنجره پنج ثانیه ای وجود دارد.
image

:white_flower:مهم نیست که فرد چگونه به دنیا می آید ، بلکه مهم این است که وقتی بزرگ شد چه می شود. (جی .کی.رولینگ)

:white_flower:اگر خود را مجبور کنید که کارهای ساده را انجام دهید، واکنشی زنجیره ای در اعتماد به نفس و بازدهی در درونتان ایجاد می شود.

:white_flower:این ایده که باید برای تغییر، اشتیاق و انگیزه عمل داشت اشتباه است، در واقع شما حس انجام هیچ کاری را نخواهید داشت پس اگر می خواهید زندگیتان را بهبود ببخشید، باید به خودتان تلنگر بزنید. در دنیای واقعی این مساله، قدرت اجبار نام دارد.

:white_flower:شما با قانون پنج ثانیه عادت تعلل بیش از حد فکر کردن و جلوی خود را گرفتن را از بین می برید. زیرا هر چه بیشتر به چیزی فکر می کنید، تمایلتان به انجام آن کمتر است. همین که میل به عمل ایجاد می شود، عقل شما بر علیه آن اقدام می کند لذا باید سریع اقدام کنید تا از تله ها و بهانه های ذهنی رهایی یابید.

:white_flower:با شمارش 5ثانیه شما قشر جلویی پیشانی را فعال کرده که به آن تلنگر فیزیکی اولیه می گویند که برای تغییر لازم است.

:white_flower: به یاد داشته باشید که لحظه تعلل، قاتل شماست. تعلل سیگنال استرس را برای مغز ارسال می کند و لذا ذهنتان وارد حالت حفاظتی می شود و مانع اقدام می شود و این همان فرایند شکست خوردن است .

:white_flower: اگر شجاعت شروع را داشته باشید، شجاعت موفقیت را هم دارید.

:white_flower:هر روزمان پر از لحظات ترسناک و پر از تردید و دشواریست. روبرو شدن با این لحظات نیازمند شجاعت فوق العاده ایست. از این رو قانون 5ثانیه یعنی شجاعت روزانه شما. و شجاعت چیزی نیست جز یک تلنگر.

:white_flower:لحظه شجاعت به شما می آموزد که این حرکات بزرگ نیست که همه چیز را تغییر می دهد بلکه کوچکترین حرکات زندگی روزمره است که این کار را می کند. وقتی به کارهای کوچکی که شجاعانه انجام می دهید نگاه می کنیم به ما نشان می دهد که ما بیش از همه می توانیم شجاعت آن را پیدا کنیم که وقتی زمانش فرا رسید برخلاف شخصیتمان عمل کنیم. از این رو در شجاعت هر روزه یک انتخاب نهفته است.
یک لحظه شجاعت می تواند روز شما را تغییر دهد. یک روز می تواند یک زندگی را عوض کند و یک زندگی می تواند دنیا را عوض کند. بزرگی در درون شماست حالا وقت آن است که آشکارش کنید.

:white_flower:یکی از دلایل به تعویق انداختن کارها این است که هیچ یک از ما نمیخواهیم با واقعیت روبرو شویم از این رو از چالش ها گریزانیم تا غرورمان را حفظ کنیم حتی اگر به قیمت از دست رفتن آن چیزی تمام شود که دلمان می خواهد. و درست در همین لحظه باید از خود پرسید: اگر اشتباه کنیم چه ؟ اگر واقعا نتیجه چیزی باشد که شما را شگفت زده کند چه ؟ حتی اگر در نهایت شکست هم بخورید باید به خود بگویید خب که چه ؟ شکست خوردید درست، اما حداقل تلاشتان را کرده اید.

:white_flower:باید توجه داشت گاهی دفعه بعد، شانس دوم و فرصت دیگری در کار نیست. انتظار بس است. یا حالا یا هرگز. پس فرصتها را دریابید.

:white_flower:تفاوت افرادی که به رویاهایشان تحقق می بخشند و افرادی که این کار را نمی کنند، تنها در یک چیز است: شجاعت شروع و قدرت ادامه

:white_flower:هر کسی می تواند چیز جدید و بدیعی به دنیای ما بیاورد . بذر عظمت دردرون تک تک ما نهفته است.

image
:white_flower:اعتماد به نفس مهارتی است که شما از طریق عمل به دست می آورید.زیرا هر بار که شما کمتر از 5ثانیه اقدام به عمل می کنید در حقیقت قدرت درونی خود را بیدار کردید و اینگونه اعتماد بنفس شما رشد می کند.زیرا اعتماد بنفس زمانی ایجاد می شود که شما کارهایی را انجام دهید که معمولا ان ها را انجام نمی دهید.

:white_flower:بهره وری در یک کلمه خلاصه می شود- تمرکز
دو نوع تمرکز برای بهره وری لازم است : 1 توانایی مدیریت حواسپرتی ها 2 تمرکز روی آن چیزی است که در حالت کلی واقعا برای شما مهم است.

:white_flower:طبق قانون پارکینسون، هر قدر به کاری وقت بدهید، همان قدر کش می آید. پس برای لیست کارهایتان حتما ساعت شروع و پایان کار را مشخص کنید.

:white_flower:دو نوع تنبلی وجود دارد: 1- تنبلی مخرب : یعنی پرهیز از کارهایی که باید انجامشان دهید.
2- تنبلی سازنده که بخش مهمی از فرایند خلاقیت است.
از این رو شما با به کاربردن قانون 5ثانیه بر تنبلی مخرب، مقابله خواهید کرد.

:diamonds:شما شجاع تر از آن هستید که تصور می کنید. قوی تر از آن هستید که به نظر می رسید. و باهوش تز از آن هستید که فکر می کنید. (ای.ای.میلن)

خب دوستان عزیز برسیم به بخش ویدیویی :grin: خانوم مل رابینز یک سخنرانی رو درTED انجام دادند که بازخورد خوبی در بین مخاطبینشون داشته که در لینک زیر موجوده :point_down:

https://www.youtube.com/watch?v=Lp7E973zozc

و همچنین خود خانوم مل رابینز به یک سخنرانی در کتابشون اشاره می کنند که توصیه کردن ببینیم.:point_down:

https://www.youtube.com/watch?v=8CrOL-ydFMI

خوشحالم میشم شما هم از تجربیات تصمیمات 5ثانیه ایتون برای ما بگید. من هم در روزهای آتی خواهم گفت :grin:
موفق باشید. :rose::rose:

25 پسندیده

:rose:سلام و خسته نباشید خدمت نسیم خانوم گرامی.

متشکرم ازتون. بنده هم این کتابو تموم کردم. و برای مرور میشه به راحتی الان از این تاپیک استفاده کرد. احسنت به شما و دست مریزاد بابت تایمی که گذاشتید :rose::rose::rose:

سخت یا زیاد برای کی؟

اگه منظورتون خودتونه. خب باید خودتون بررسی کنید دیگه :grin:

سخت برای شما باید تعریف بشه. سخت من ممکنه با سخت شما فرق کنه، سخت نسیم خانوم هم با ما.

ولی در کل به نظرم کتاب خوبیه. روونه و مشکلی درش نیس

10 پسندیده

سلام نسیم خانوم
خیلی عالی و تمیز و جذاب :pray: :v:
مثل همیشه کاراتون بیسته
لذت بردم

6 پسندیده

سلام اقا کامبیز بزرگوار سپاس از شما و انرژی همیشگتون. خوشحالم مورد قبول واقع شده :rose::rose::rose:

من هم با اقا کامبیز موافقم . این شما هستید که تعیین کننده اید چی برای شما مناسبه و چی نیست. من فقط پیشنهادم اینه با توجه به اینکه بین صوت و متن این کتاب تفاوتی وجود داره. شما ابتدا خودتون متن فصل رو بخونید و سپس به فایل صوتی اون همانند یه پادکست انگیزشی گوش بدید. این نظر منه
موفق باشید :rose::rose:

سلام اقا فرزاد گرامی . ممنون از شما لطف دارید ایشالاه مفید باشه براتون :rose::rose::rose:

5 پسندیده

به به چقد عالی :clap::clap::clap:
مرسی عزیزم :bouquet::bouquet:
من دیگه نمیخونم کتابو
خلاصش اینجاست کامل :heart_eyes:

5 پسندیده

قسمت سطح کتاب که در نرم افزار زبانشناس نشون میده اگر تناسب سطح حدود مناسب قرار گرفته باشه یعنی کتاب برای شما مناسب هست.

5 پسندیده

سلام عزیزممم فدات هانی جون :heart_eyes::grin: گوارای وجود :yum::rose::rose::rose:

سپاس از شما استاد گرامی :rose::rose::rose:

2 پسندیده

خیلی ممنون نسیم خانم. :rose:
عالی. عالی. :nose::nose:
چقدر این کتابا خوبن. چقدر مناسب حالن.
چقدر شماها خوبین … :rose:

4 پسندیده

مفید و کاربردی. به‌طوری که باعث انگیزه می‌شه کتاب رو کسی که نخونده، اون‌و در برنامه‌ش قرار بده.
احسنت :sunflower:

6 پسندیده

سلام خانم @a.bayani.
چقد عالی نوشتین.باز هم مثل همیشه کاربردی و آموزنده.:rose::rose::rose:
واقعا خسته نباشید.:clap::clap::clap:

4 پسندیده

نسیم جان, الان فرصت کردم مطلبت رو بخونم, بسیار مفید و ارزشمنده, من بشخصه تجربه کردم و بسیااااار برای من مفید بوده این قانون پنج ثانیه, حداقل اینه که من سحرخیز شدم و این عادت در من به پایداری رسیده.
باز هم ممنونم عزیزم

6 پسندیده

سلام اقای همدم سپاس از شما لطف دارین :rose::rose::rose:

سلام دوست گرامی ممنون از انرژیتون :rose::rose::rose:

سلام اقای قوام گرامی لطف دارین زیاد سپاس از حسن نظرتون :rose::rose::rose:

سلام آتوسا جان ممنونم از اشتراک تجربت عزیزم :rose::rose::rose::v:

4 پسندیده

گاهی اوقات انسان برخی از جملات و گفته ها رو میبینه یا میشنوه
اما
فقط رد میشه!!

دلیل چیه؟ جذاب نیست؟ مخاطب محور نیست؟ نمیتونه ساده منظور یا مفهوم رو برسونه؟ و …:thinking::thinking:

من به شخصه خودم نویسنده چندان ماهری نیستم … می نویسم اما فقط جملاتی که ذهنم را هر از گاهی قلقلک می دهند :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue:

اما نوشته های شما و دیگر دوستانی که خودتون بهتر میدیونید واقعا “impressive” هستند! :clap::clap:

هم استفاده کردم و هم لذت بردم.

:writing_hand::writing_hand:قلم موثر برگرفته شده از ذهنی است که می تواند اثر بیافریند :writing_hand::writing_hand:

6 پسندیده

سلام اقا میلاد گرامی
بی نهایت ممنونم از لطفی که به بنده و سایر دوستان دارید.
خوشحالم که این تلاش ها برای شما بزرگواران مفید و سودمنده :grin::rose::rose::rose:
در ارتباط با بحث نوشتن، اتفاقا هر آنچه از دل براید لاجرم بر دل نشیند پس حتما نوشته های خودتون رو با صدای رسای خودتون ضبط کنید و با دوستانتون به اشتراک بگذارید قطعا انرژی که بهتون میدن میتونه برای ادامه مسیر مشوق شما باشه. و در نهایت بهتر از پیش فرصت هارو دریابید.
:clap::clap::clap:

3 پسندیده

Tnx miss @a.bayani for sharing a summery of this interesting book. It seems to be a perfect book to read. If I have enough time to read it, I will do it certainly. Tnx again :clap::clap:

3 پسندیده

Hello Mr Amin Thanks for your comment
I really happy that it is usefull for you. I hope you read this book and then take an action to be better
:rose::rose:

2 پسندیده

بسیار عالی و جذاب.
واقعا استفاده کردم.
با تشکر فراوان از نویسنده محترم مطلب:hibiscus:

4 پسندیده

سلام نسیم جون
عزیزم من الان تاپیک رو دیدم، عالیه :clap::clap::clap:
خداقوت :cherry_blossom::cherry_blossom::cherry_blossom:
من اینقد این روزای پاییز تنبل شدم که خجالت میکشم از شما بیام تو تالار سر بکشم، ایشالله یکم بتونم بهتر برنامه ریزی کنم که حضورم کمرنگ نشه

4 پسندیده

سلام دوست گرامی سپاس از شما خوشحالم مفید واقع شده :rose::rose::rose:

سلام حنا جون
لطف داری عزیزم
فدا سرت
حال و هوای پاییز کلا به خودی خود یکم ادمو کم انرژی میکنه
امیدورام بازم شاهد فعالیتات باشیم
:heart::rose::heart::rose:

2 پسندیده

سلام نسیم جون. دست مریزاد:clap::clap::clap:امیدوارم نامدار و پایدار باشید در همه دوران زندگیتون:rose: من از زیبوک کل متن انگلیسی رو گوش دادم و کتاب بسیار تاثیرگذاری هست، البته اوایل متن نتونستم با صدای خانم ارتباط بگیرم ولی بعدا گوشم عادت کرد به صداش و کلمات هم تقریبا تکراری شد خوب بود و از خلاصه نکات شما هم که زحمت کشیدید، بسیار بهره بردم و مفید بود:rose::clap::clap::clap::clap:

3 پسندیده