چگونه می توان دایره واژگان زبان انگلیسی را ارتقا داد و از آن بهره برد؟

تهیه لیست های طویل لغات، بسیار کار آسانیست اما اینکه بتوانید لغات یاد گرفته شده را مرور کنید، کاری دشوار است.

امروز می خواهیم در مورد بهترین روش یادگیری ساختار لغات، صحبت کنیم. بهتراست که تکرار مکرر روش قدیمی لغات را متوقف سازید.

فایل صوتی مقاله

چه کسی وقت دارد تا لیستی از صدها لغات را یاد بگیرد !

لیست لغاتی که باید به طور منظم یاد بگیرید چقدر زیاد است؟ 500 یا 600 یا 1000 تا لغت؟

تهیه لیست های طویل لغات، بسیار کار آسانیست اما اینکه بتوانید لغات یاد گرفته شده را مرور کنید، کاری دشوار است.

امروز می خواهیم در مورد بهترین روش یادگیری ساختار لغات، صحبت کنیم. بهتراست که تکرار مکرر روش قدیمی لغات را متوقف سازید.

:stop_sign:استفاده از متن موثرترین راه برای یادگیری سریع تر ساختار لغات است

فهمیدن لغات زمانیکه شما واژه ها را در یک متن می بینید یا می شنوید و یا در زندگی واقعی آنرا بکار می برید، کار آسانی است . شما می توانید، معنی لغات را در این موقعیتی که استفاده شده بفهمید.به همین خاطر هست که همیشه مطالعه لغات در قالب ویدیوی لذت بخش یا کتابها، مقالات و فایلهای صوتی پیشنهاد می شود .بنابراین شما با واژه جدیدی که در آن موقعیت میبینید، ارتباط برقرار میکنید.

:stop_sign:مرور واژگان

بر اساس تجربه، بخاطر آوردن لغاتی که آنها را برای اولین بار در طی یک روز بازبینی می کنید، کار راحتی است. اما با توجه به اینکه بدون تکرار، فراموشی هر چیزی میسر است لذا زمانیکه لغات جدید را در طی یک هفته دو یا سه بار مرور می کنید ، معمولا آنها را به اندازه کافی می شناسید و بهتر است که تایم مشخصی را برای مطالعه و یاداوری لغات صرف کنید تا به مدت طولانی در ذهن شما بنشیند.نکته این هست که شما لغات را برای سه یا چهار بار در طی اولین هفته ببینید و بشنوید.

بهترین روش برای بازبینی کلمات جدید ویادگیری موفقیت آمیز واژگان، این است که ویدیو تماشا کنید یا مقاله بخوانید.پس شما در حال تکراریک متن و دیدن کلمات دریک زمان هستید. در نهایت می توانید متن را تغییر دهید و از لغات برای داستان سازی کنید. .

گاهی اوقات شما کلماتی را پیدا می کنید که دشوار است به یاد داشته باشید، زیرا کلمات دیگری را که مشابه آن است ، یادنگرفته اید. همانطور که واژگان انگلیسی شما رشد می کند، واژگان پیشرفته تر و کلمات عجیب و غریب را به یاد میآورید، زیرا شما قادر خواهیدبود آنها را به سایر کلمات که مشابه در زبان انگلیسی به نظر می رسد، مرتبط کنید.

نیاز به یادگیری واژگان انگلیسی بدون شک یکی از کلید های است که شما را به سخنران بهتر و شنونده بهتر تبدیل میکند. تکنیک محبوب این است که از فلش کارتها برای مطالعه واژگان انگلیسی استفاده کنید.فلش کارتها بزرگترین ابزارهایی هستند که درهنگام مطالعه می توانید استفاده می کنید که می تواند تاثیر بزرگی بر سرعت و یادگیری واژگان جدید انگلیسی شما داشته باشد.

:stop_sign:فلش کارتهای کاغذی و فلش کارتهای مبتنی بر تکنولوژی

در این مرحله، اگر از فلش کارت های کاغذی استفاده می کنید که خودتان درست کرده اید، ما به شما یک سیستم فلش کارت مبتنی بر تکنولوژی که از سیستم تکراراستفاده می کند، توصیه می کنیم. این نوع سیستم نرم افزاری فلش کارت دقیقا فلش کارتهایی را که شما نیاز دارید آنها را در سریعترین زمان ممکن ببینید، نشان می دهد. به عبارت دیگر، کارت های جدید شما را اغلب نشان می دهد و کارت های قدیمی تر که بارها و بارها آنها را دیده اید،کمترنشان می دهد.

هرچند هر سیستم تکرار، الگوریتم های مختلفی دارد (یک سیستم محاسبه)، اما در حال حاضر بهترین اپلیکیشن که این متود را پوشش دهد ، نرم افزارanki است چرا که میزان سختی و اسانی سنجش مرور هر لغت را ذکر میکند و هر زمان که نیاز به مرور داشته باشید می توانید مرور کنید. اما مهمترین اصل، نظم و تعهد در استفاده از فلش کارت ها و نرم افزار است. زیرا انباشته کردن لغات هیچ کمکی در پیشبرد شما نخواهد داشت.

:stop_sign:تکنیک های مطالعه واژگان

صرفنظر از اینکه شما از یک فلش کارت کاغذی یا یک سیستم نرم افزاری SRS استفاده می کنید، مهمترین چیز این است وقتیکه هر فلش کارت را می بینید به چه چیزی فکر می کنید. تنها به دنبال کلمه ی جدید، و سپس به دنبال پاسخ با کمترین زمان برای یادگیری کلمات جدیدهستید؟ ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا کلمات را به صورتی یاد بگیرید که به طور خودکار بخشی از واژگان فعال شما شوند (کلماتی که می توانید هنگام صحبت کردن استفاده کنید) نه اینکه همچنان غیرفعال (کلمات که شما می شناسید و یا می دانید اما نمی توانید به یاد داشته باشید) باقی بمانند.

:stop_sign:آیا می توانید کلمه را در متن استفاده کنید؟

image

وقتی به کلمه یا عبارت جدید نگاه میکنید، سعی کنید آن را در یک جمله واقعی استفاده کنید. اگر شما در مکانی هستید که می توانید با صدای بلند سخن بگویید، آن را انجام دهید! سعی کنید مهارت های تلفظ و صحبت کردن خود را در حین مطالعه کلمات تمرین کنید. مهم این است که شما در حال تلاش برای استفاده از کلمه ی فلش کارت، درون متن باشید. هر اطلاعاتی که باید بدانید تا بتوانید از این کلمه به راحتی استفاده کنید را جستجو کنید.

:stop_sign:یادگیری لغات به شیوه قدیمی را دور بیندازید

image
گاهی اوقات ما واژه ها را به فلش کارت اضافه می کنیم که در آن زمان یک کلمه خوب به نظر می رسد، اما ما فراموش کرده ایم که چرا برای ما جالب بود. در واقع این بسیار مهم است که با هر کلمه یک جمله ای که برایتان جذاب و جالب باشد، را وارد کنید.

نکته بعدی این است که وقتی تصمیم میگیرید از کلمات، درون متن استفاده کنید، پروسه مرور لغات دیگر برای شما کسل کننده نیست. و شما قادر خواهید بود تا براحتی از آن لغت در مکالمه خود استفاده کنید. اما اگرلغات را به تنهایی بدون گذاشتن آنها در جمله های مناسب، وارد پروسه مرور کنید، آنها به صورت غیر فعال حفظ می شوند.

طبیعی است که همه ما واژگان منفعل بیشتری نسبت به واژگان فعال داشته باشیم، اما هدف اینست که لغات فعال را تا جاییکه می توانیم و می خواهیم، دقیقا در مکالمه استفاده کنیم.البته، همانطور که واژگان خود را پیش میبرید، به راحتی ارتباط با کلمات دیگرو معانی مشابه را پیدا خواهید کرد.

:stop_sign: تکنیک حدس زدن

Untitled8

آیا حدس زدن معنای کلمات، یک نوع مهارت است؟

بپذیرید که در فرایند یادگیری زبان لازمه که حدس بزنید. حدس زدن مثل یک شانس یا یک ریسک میماند، ممکن است اشتباه باشد . شاید برای همین است که شما در هنگام حدس زدن احساس ناراحتی می کنید.یا ممکن است احساس ترس کنید آن هم زمانیکه کلمه ای به نظرتون درست است اما تا به حال آنها را نشنیده اید . این بخشی طبیعی از پروسه یادگیری زبان انگلیسی است.

وسواس بویژه برای خوب انجام دادن هرکاری(کمال گرایی ) +یادگیری زبان = غیرممکن

مشکل این است که فعالیت های چالش برانگیزبرای درک دقیق و درست می تواند، دشوار باشد و شما ممکن است یک معلم در اطراف خودتون برای پرسیدن سوالاتتان نداشته باشید که در این موارد، باید حدس بزنید.

:stop_sign:یادگیری زبان انگلیسی در کلاس درس در مقابل یادگیری مستقل

تفاوت بزرگ یادگیری زبان انگلیسی در کلاس درس و یادگیری زبان انگلیسی توسط خودتان این است که شما اغلب بدون هدایت یک معلم هستید. هر دو مزایا و معایبی دارند.

وقتی به طور مستقل مطالعه می کنید، ممکن است تردید کنید که زبان را به درستی یاد می گیرید یا خیر. زیرا اغلب شما باید حدس بزنید که چه چیزی بدان معنیست. این یک مهارت بسیار مهم برای داشتن گفتگو با مردم است.

آیا حدس زدن تقلب است؟

توسعه مهارت 1: تمرین حدس زدن یا پیش بینی کردن معنی بر اساس متن

حدس زدن معنی واژگان زمانی که شما در حال یادگیری یک زبان جدید هستید،یک مهارت ضروری برای پیشرفت است. مهمتر از همه، در صورتی که حدس شما 100٪ صحیح باشد، این احساس در شما ایجاد می شود که به راحتی میتوانید با واژگان جدید برخورد کنید و از آنها بر بیاید و این یک پیشرفت به حساب می اید.

از ابزارهای درست برای یادگیری استفاده کنید

توسعه مهارت 2: شما باید یاد بگیرید که چگونه از ابزارهای مترجم دیگری (غیر از گوگل ترنسلیت و ابزارهای مشابه ان )که بسیار دقیق تر و مهم تر هستند استفاده کنید.

اجازه بدهید توضیح بدهیم:

دقت ترجمه گوگل ترنزلیت وحشتناک است. منظورم این است که فقط در بعضی موارد مفید است.

از این رو مهارت اول به رسمیت شناختن و تشخیص بخشی از جمله ای هست که نیازبه فهم آن دارید:

آیا این یک کلمه است؟

آیا این یک عبارت است ؟

آیا این یک اصطلاح است؟

آیا این یک دستور زبان عجیب و غریب است که قبلا ندیده اید؟

بسته به پاسخ، شما نیاز به ابزار مترجم مختلف دارید.

:stop_sign: هرگز در یادگیری احساس رضایت کامل و کافی بودن نداشته باشید

در مسیر یادگیری یک زبان، و تقویت مهارتهای لازم، هرگز احساس رضایت کامل نداشته باشید. حتی اگر شروع به یادگیری زبان دیگری کنید. در این مسیر، به عنوان یک یادگیرنده، ما نسبت به خودمان سخت گیر هستیم، ما خودمان بزرگترین منتقدان هستیم. همیشه بر همه ی اشتباهاتمان تمرکز می کنیم. بر پر کردن خلاء های موجود بین جایی که اکنون هستیم و رؤیای یک سخنگوی عالی بودن، تمرکز می کنیم. بنابراین ما راضی نخواهیم شد تا زمانی که ما به روشی که یک بومی زبان صحبت می کند، صحبت کنیم.

:stop_sign:چرا خودمان را با یک بومی زبان مقایسه می کنیم؟

image

شک در توانایی هایمان از این مساله نشأت می گیرد: یک بومی زبان یک مطلب را می تواند به 1000 روش مختلف بگوید اما من تنها به روش اندکی این کار را انجام می دهم.

:stop_sign:چرا باید نسبت به توانایی هایمان تردید داشته باشیم؟

image

هدف واقعی از یادگیری زبان این است تا قادر به ایجاد ارتباط باشیم، ارتباط و صحبت با افراد دیگر. شاید پیش آمده باشد که به شما گفته شود ، شما در زبان انگلیسی ( یا هر زبانی که در حال یادگیری هستید) خیلی خوب هستید و شما پاسخ دهید، سپاس اما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد.

اگر نگاهی به بعضی از کتابهای ادبی زبان مادری خودمان کنیم، می بینیم ساختار و لغاتی وجود دارند که برایمان آشنا نیست. این مساله قطعا در یادگیری زبان هم وجود دارد. پس به عنوان جمله پایانی باید گفت از اینکه می توانید به زبان دیگری صحبت کنید، فیلمها، آهنگهایی با زبان دیگری را متوجه شوید، احساس غرور داشته باشید. اما اجازه ندهید این احساس، شما را از یادگیری بیشتری باز دارد.

و اما سخن آخر

هدف از ۵ مقاله ی اخیر؛ ارائه ی یک تکنیک نیست که بگوییم بسیار خوب باید بر اساس این فرمول عمل کرد تا زبان را یاد گرفت. خیر هدف، ارائه ی چارچوب و نظم در زمان و نحوه ی مطالعه است. به فرض در آغاز راه یادگیری هستیم، پس به طور قطع در همه مهارتها قدرت زیادی نداریم. از این رو برای این حالت باید چند هدف، نه به تعداد زیاد، بلکه مثلا بر دو هدف ارتقای واژگان و ارتقای سطح شنیداری تمرکز داشته باشیم. بنابراین با تقسیم زمانی مناسب در جهت ارتقای این دو هدف ، تمرکز بر صحبت کردن است و با پیشرفت بهتر و رسیدن به سطح قابل قبول، هدف باید روان صحبت کردن باشد با استفاده از لغات و اصطلاحاتی که فرا گرفته اید . اما در خصوص گرامر توصیه می شود تنها 10 درصد زمان خود را به این مقوله اختصاص دهید و هر هفته یا بیشتر تنها یک نکته گرامری در نظر گرفته شود، چرا که مسیر یادگیری مسیر طولانی است و نمی شود یک شبه و یا یک ماهه تمام نکات و اصول گرامری را آموخت، از این رو برای رسیدن به تسلط باید صبور بود.

اما اگر در سطح متوسط یا پیشرفته هستیم، آیا باید برنامه ای مشابه حالت فوق داشت؟ در پاسخ باید گفت هدف اصلی این مقاله به چالش کشیدن خودتان است .اینکه در مسیر یادگیری در کجا قرار داریم و نقاط ضعف و قوتمان را بشناسیم تا با تنظیم برنامه ی مناسب، سالیان سال درجا نزنیم و به فرض بگوییم من 5 سال هست زبان کار می کنم اما هنوز نمی توانم صحبت کنم. باید آلارم و هشدارهایی برای خودمان تعیین کنیم، یعنی هر وقت اشتباهاتی در مسیر یادگیری داشتیم به طور مستمر با آن اشتباهات حرکت نکنیم.


خب دوستان عزیزم به پایان مقاله رسیدیم . امیدوارم از آن لذت برده باشید. موفق باشید.:rose::rose:
برای دسترسی به چهار مقاله قبلی در این زمینه می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

1 برنامه ریزی و هدفمند سازی یادگیری زبان انگلیسی

2 تمرکز بر تقویت زبان انگلیسی در بازه های زمانی ساعتی به جای بازه های زمانی سالانه

3 راهکارهای تقویت مهارت شنیداری

4 فعالیتی در جهت سلاست گفتاری : سه مرحله برای روان‌تر شدن مکالمه انگلیسی


همکاران: @ala @a.bayani @atineh1967
ضبط صوت و میکس: @a.bayani

60 پسندیده

سپاسگزار هر سه بزرگوار
@ala
@a.bayani
@atineh1967
:rose::rose::rose:
:blue_heart::green_heart::heart:خیلي عالي بود :clap::clap::clap: ( هنوز کامل نخوندم :joy::joy: )

5 پسندیده

خسته نباشید دوستان عزیز بابت تهیه این مقالات خوب. دست مریزاد :rose::rose::rose:

6 پسندیده

دوستای عزیزم
خانم نیکنام، نسیم جان ، و اتوسا جان خیلی خیلی ممنونم از مقالات ارزشمند و پرمحتوای شما :rose::rose::rose::rose:

4 پسندیده

سلام
ممنون از دوستان عزیز که مقاله هایی در این حد پرمحتوا و جذاب آماده میکنید

خداقوت :pray::muscle:

5 پسندیده

عالی بود مخصوصا توصیه اخر متن.:rose::rose::rose:

5 پسندیده

خسته نباشید دوستای عزیزم بی نظیر بود مقالتون :tulip::heart::heart_eyes:

5 پسندیده

دستتون درد نکنه عزیزان
خیلی خوبید :slight_smile:

5 پسندیده

سلام مریم بانو با پروفیل جدید؛ ممنونم هنوز کامل نخوانده قوت قلب ما هستید :bouquet:

سپاسگزارم مربی بزرگ :bouquet:

ممنونم فاطمه جان که همیشه ما رو مورد حمایت قرار دارید :rose: :rose:

سلام و احترام حضور آقا فرزادِ کم پیدا؛ ممنونم از حسن توجه تون :rose:

خیلی ممنونم از انرژی مثبت زیاد تون؛ انشالله که مقالات مفید واقع شود

سپاس از شما محدثه خانم گل :rose:

ممنونم از شما زهرا خانم؛ یه لتس تاک بیشتر ندادید خانم یادم نرفته که چقدر تلفظ خوبی دارید. منتظر حضور و چالشهاتون هستم :rose:

9 پسندیده

… تشکر … قدردانی … واژه ی دیگری ذهنم را یاری نمی دهد …:clap::writing_hand:

از شما بزرگواران که واقعا به فکر ما هستید و ما رو در این راه پر فراز و نشیب تنها نمی زارید …
بسیار سپاس گزارم :clap::pray:

@ala
@a.bayani
@atineh1967

I wish best for you my toturs
&
Please don’t abstain us to use these great Articles , plans and lots of useful way to learn english.

5 پسندیده

عالی دستتون درد نکنه

5 پسندیده

سلام حضور آقا معلم پر انرژی و باانگیزه؛ ممنون از لطف و محبت تون؛ به شخصه امیدوارم توانسته باشم کوچکترین قدم در راه پیشبرد حداقل یک نفر را برداشته باشم.
باز هم ممنون از حمایت و دلگرمی شما بزرگوار

بسیار سپاسگزارم از توجه تون به مقاله؛
موفق و شاد باشید

3 پسندیده

سلام صبحتون بخیروشادکامی
خیلی خیلی سپاسگزارم بخاطرتک تک زحماتتون
بینهایت راهگشابود.:rose::rose::rose::rose:همیشه در اوج بمانید:rose::rose:

3 پسندیده

عالی بود درود به شما و دوستانی که برای ارتقا زبان بقیه زحمت میکشن توی این سایت

2 پسندیده

واقعا مقاله پر محتوایی بود دستتون درد نکنه واسه تهیه همچین مقاله هایی🌹

2 پسندیده

درود بر شما، سودمند بود، بهره بردیم. سپاس

2 پسندیده

سلام وقتتون بخیروشادی نازنیینم :tulip::blossom::sunflower::sunflower::hibiscus::hibiscus::rose:
مقاله ی بسیار عالی هست :ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::clap::clap::clap::blossom::blossom::sunflower::hibiscus::rose::rose::hibiscus::sunflower::blossom::tulip::tulip::tulip::heart::heart::heart::tulip:

3 پسندیده

عالی و کاربردی بود ممنونم بابت این مقاله. حتما استفاده میکنم :rose:

1 پسندیده