۷ گام برای کم کردن استرس در هنگام مکالمه زبان انگلیسی

استرس یکی از عاملین فرار ما از تمرین مکالمه و صحبت با بومی زبانهاست. با این هفت گام می تونید استرستون رو کم کنید و از مکالماتتون لذت ببرید.

فایل صوتی مقاله :point_down::point_down::point_down:

سلامی دوباره

این شرایط رو تصور کنید. مدتیه انگلیسی می خونید. بهش گوش میدید و حالا با خودتون میگید وقتشه تا با یه توریست یا یه شخص خارجی مکالمه کنید.

میرید جلو تا میاید سلام کنید یه حس نگرانی و ترس که پر از استرسه جلوتون رو میگیره. با خودتون میگید من چرا استرس دارم؟ الانی که این مطلب رو می خونید دنبال اینید که بهتون کلید یا ترفندی معرفی بشه که به کل مشکلاتتون رو حل شه. ولی بزارید رک باشیم.

همچین اتفاقی نمیوفته ولی میشه این احساس رو کمترش کرد. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

چرا ما استرس می گیریم؟

معمولا دلایل مختلفی وجود داره. با توجه به شخصی که می خوایم باهاش مکالمه کنیم این احساس میتونه متفاوت جلوه بده. گاهی وقتا زیاده و گاهی وقتا کم.

معمولا ترس از اشتباه یا اینکه چجوری مکالمتون به نظر میاد یا مردم چی میگن میتونه یکی از دلایل عمده این استرس ها باشه.

معمولا اشخاص یا برون گرائن یا درون گرا. یعنی چی؟

اشخاصی که درون گرا هستند معمولا زیاد اهل صحبت کردن نیستند و وارد مکالمات و گفت و گو ها نمیشن. حتی تو زبان مادریشون.

ولی اشخاصی که برون گرا هستند کاملا برعکسن و حسابی به دنبال مکالمه کردن با مردمن.

جالبه بدونید هر جفت این گروه ها استرس رو احساس می کنند. ولی مقدارش کم یا زیاده.

بیاید رک باشیم. اگه به دنبال یادگیری زبان هستید حتی اگه آدم گوشه گیر و درون گرایی هستید باید مکالمه تمرین کنید. چرا که در غیر این صورت برای چی دارید زبان می خونید ؟ مگه زبان برای ایجاد ارتباط و مکالمه نیست؟ پس چجوری میخواید با گوشه گیری مکالمتون رو قوی کنید؟ معمولا تغییر عادت خیلی سخته ولی شدنیه. کاملا هم میشه حق داد.

ممکنه شما یه ورزشکار خیلی عالی تو کلاستون بوده باشید و از همه یه سر و گردن بالا تر، ولی وقتی بحث تو جمع بازی کردن مثلا جلو کل مدرسه میشه، حس آماتور بودن داشته باشید.

یا مثلا برید یک مصاحبه شغلی بدید و کارتون هم خیلی خوب باشه ولی چون عملکردتون توی جمع ضعیفه ممکنه اون شغل رو نگیرید.

پس به قول خارجیا: It’s worth a try. ارزش یک بار امتحان کردنو داره.

پس تلاش کنید اگه حتی یه آدم درون گرا هستید یه آدم درون گرای اجتماعی بشید.

برای این کار و کم کردن استرس این 7 گام می تونه کمک خوبی برای شما باشه.

1. قبول کنید پیشرفت در یک مهارت بدون انجامش ممکن نیست.

آیا شما بدون نشستن پشت فرمون، راننده میشید؟

یا بدون آشپزی کردن یه آشپز خوب ؟

یا حتی برگردیم به مدارس و دانشگاه ها.

شما رشته ای که تحصیل می کنید مثلا حسابداریه… آیا بدون انجام حسابداری شما حسابدار میشید ؟ مثلا با خوندن کتاب حسابداری پیشرفته آقای جمشید اسکندری؟ و هزاران مثال دیگه…

پس در وهله اول بزارید یه چی رو روشن کنیم. شما بدون مکالمه کردن، توانایی مکالمه خودتون رو نمی تونید افزایش بدید.

درسته گوش دادن خوبه، خوندن خوبه، نوشتن هم خوبه. ولی فقط مکالمه هستش که مهارت مکالمه ی شمارو بهتر می کنه.

درست مثل این میمونه شما از نشستن در هواپیما بترسید. ولی می دونید اگه سوار هواپیما بشید می تونید به مقصدتون سریعاً برسید. مگر اینکه بخواید از راه آبی برید که مشخصا خیلی خیلی زمان بر و خسته کنندست.

حالا سوال اینجاست. برای یادگیری زبان از راه هوایی میرید یا دریایی؟

با ترستون مقابله کنید و چالش مکالمه کردن رو بپذیرید. الانی که می دونید این چالش شما رو به موفقیت میرسونه حس بهتری برای مکالمه خواهید داشت.

2. قبل از مکالمه برای مکالمات گوناگون آماده باشید.

همه می دونیم مکالمات غیر قابل پیش بینی هستند ولی همه ی ما در یک استایل خاص مکالمه انجام میدیم. معمولا درباره روزمون، خونوادمون، شغلمون، اینکه از کجا میایم و تفریحمون چیه و…

پس میشه برای همچین مواردی خودمون رو آماده کنیم.

معمولا استرس از اونجایی میاد که شما می ترسید جلو مردم مکالمتون رو خراب کنید. چجوری مکالمه خراب میشه؟ با از یاد بردن اینکه چی جلوشون بگیم.

خب از یاد بردن که چی طبیعی ایه. چه بخواید چه نخواید یه چیزهایی رو فراموش خواهید کرد. ولی با آماده شدن از قبل می تونید فشار زیادی رو از رو دوشتون بردارید.

البته آمادگی از قبل فقط این نیست که به لغات، عبارات و گرامر متکی شید و حفظشون کنید.

بلکه باید موقعیت هارو بسنجید و اونهارو حفظ شید.

یعنی چی؟

ببینید یک مکالمه در یک حالت خاص به کجا ها ختم میشه. بعد به نسبت همون ها موقعیت هارو مورد مطالعه قرار بدید.

مثلا اگه مکالمه درباره خونوادست، پس خودتون رو برای مکالمه درباره شغل خونواده، خصوصیاتشون، سنشون و اعضای بخصوص خونواده و… آماده کنید.

وقتی ایده خاصی درباره ی موضوعات مختلف تو ذهنتون باشه اعتماد به نفس شما بالا میره و نگرانی های شما کاهش پیدا می کنه.

3. اینو بدونید که شخصی که باهاش مکالمه می کنید رو هیچوقت دوباره ملاقات نخواهید کرد.

بعضی ها مکالمه با افرادی که می شناسن رو راحت تر می دونند و بعضی ها برعکس.

ممکنه جلو افرادی که میشناسیم مکالمه برامون سخت باشه چرا که اونها رو بار ها و بار ها خواهیم دید و از قضاوت شدن متنفریم.

راهنمایی که میشه انجام داد اینه: اگه شما با یه توریست تو خیابون مکالمه کنید یا اگه به کشور خارجه ای رفتید و با شخصی تو خیابون تمرین مکالمه می کنید یا حتی گاهاً آنلاین کار کنید. احتمال دیدار دوباره با اون شخص تقریبا نزدیک به صفره. پس چه اهمیتی داره نگران عالی بودن یا بی نقص بودن باشید؟ جلوشون بد بودن چه اشکالی داره ؟ شما که قرار نیست اونها رو ببینید.

اگه این نگرش رو در خودتون پرورش بدید فشار زیادی رو از خودتون دور می کنید و دیگه نگران عملکرد بد یا خوبتون نخواهید شد.

4. اجازه ندید سایر کارا براتون تبدیل به یک گزینه اضافی جایگزین برای مکالمه بشن.

اولین اولیت همیشه و همیشه باید مکالمه و تمرین با بومی زبان ها باشه.

اینکه چت کنید، یا با خودتون حرف بزنید یا کتاب رو بلند بلند بخونید هیچوقت نمی تونه به اندازه مکالمه واقعی به شما کمک کنه.

وقتی که خودتون رو قانع کردید که با مردم مکالمه رو در رو داشته باشید اون موقع اراده کافی برای به انجام رسوندن عمل مکالمه خواهید داشت.

ضرورت حلال این مشکله. وقتی خودتون رو قانع کنید که مکالمه می تونه صبر کنه و مهم نیست، تا ابد برای مکالمه صبر خواهید کرد و پیشرفتتون زیر سوال میره.

5. درست و عالی بودن رو فراموش کنید.

گرامرتون افتضاحه؟

کی اهمیت میده؟

ما دو جور وسواس عالی شدن داریم. یکی مارو به سمت هدفمون هل میده و دیگری مارو از هدفمون دور می کنه.

بعضی ها برای اینکه تو مکالمه عالی شن دائم سعی میکنن با مردم صحبت کنند و بعضی ها منتظر میمونن و منتظر می مونن و منتظر تا گرامرشون بهتر شه، لغاتشون بهتر شه و…

بزارید یه چی رو رک بگیم: شما هیچوقت عالی نیستید و هیچوقت عالی نخواهید شد.

یکی از دلایل عمده استرس داشتن در هنگام مکالمه اینه که قبل از گفتن یه چی دائماً سعی میکنید اون رو عالی بیان کنید. وقتی این حس رو دارید که یه کلام 100% صحیح از دهانتون بیرون بیاد و درست تلفظ بشه دو حالت رخ میده:

• اولی اینکه نگرانیتون جلوتون رو می گیره و به کل نمی تونید هیچی بگید.

• دوم اینکه انجام میدید، اگه غلط باشه خودتون رو سرزنش می کنید که چرا اشتباه کردم و بیشتر و بیشتر نگران میشید.

پس به کل عالی بودن رو فراموش کنید، تردید رو به آغوش بگیرید چرا که هیچکی اهمیت نمیده که شما فعلی رو غلط بگید یا کلمه ای رو فراموش کنید.

6. مکالمه رو تحت کنترل بگیرید.

این خیلی مهمه ولی به قدر کافی بهش بها داده نمیشه.

وقتی در حال تمرین هستید تا جایی که ممکنه مسیر مکالمه رو تو دستاتون بگیرید. هر چه بیشتر ساکت باشید و اجازه بدید شخص مقابل صحبت کنه، بیشتر غیرفعال می مونید و گوش می دید که ممکنه طرف مکالمه رو به جایی ببره که شما براش آماده نیستید.

خب این جزئی از طبیعت مکالمست و منظور این نیست که طبیعت مکالمه رو خراب کنید.

ولی از اونجایی که استرس دارید ، کنترل مکالمه اگه از دستتون خارج بشه بدتر هم میشید. پس باید حدالامکان کنترل رو به دست بگیرید. بخواید که براتون چیزی که متوجه نمیشید رو باز و شفاف سازی کنند.

وقتی که چیزی نفهمیدید سریعاً حرف رو قطع کنید و ازشون راهنمایی بخواید. خیلی از زبان آموزا هستند که سوال می پرسند و اجازه می دن که طرف مقابل صحبت کنه که خب این قسمت آسون مکالمست یعنی گوش دادن.

ممکنه میان کلام به چیزی بر بخورید که بلد نیستید، متاسفانه زبان آموزان الکی سرشون رو به نشانه تایید تکون می دن و وانمود می کنند که فهمیدن، که این کاملا اشتباهه. این باعث میشه کنترل مکالمه از دستتون خارج شه و استرس بگیرید.

خیلی مودبانه ازشون بخواید که شفاف سازی داشته باشند و شما رو راهنمایی کنند. در غیر این صورت چیزی یاد نمیگیرید.

7. هیچکس به شما نمی خنده

اگه بخندن پس آدمای پستی هستند و نباید وقتتون رو براشون تلف کنید. سعی کنید احترام کسب کنید.

وقتی که شما از استرس دارید به خودتون می لرزید و شر شر عرق می ریزید که الانه که بهتون بخند، بزارید یه چی رو رک بگم. اونا دارن به این چیزا فکر نمی کنند، به این فکر میکنند که شما چقدر آدم جالبی هستید که می تونید به زبانشون صحبت کنید.

حتی اگه یک زبان آموز تازه وارد هستید و 4 تا کلمه بیشتر بلد نیستید بلافاصله با تلاشتون کسب احترام می کنید.

ما دیگه تو مدرسه نیستیم که قلی بیاد به نقی تا چیزی بشه بخنده. ما بزرگسال هستیم و داریم با مکالممون شخصیت و دوستی به اشتراک میزاریم.

بیاید همین حالا، ترس رو کنار بزاریم، با استرس خداحافظی کنیم و از به اشتراک گذاشتن دانش زبانیمون با افراد خارجی و بومی زبان ها لذت ببریم.

موفق باشید.

51 پسندیده

خیلی خوب بود و مفید، واقعا آدم خودش بایدتلاش کنه ولی بعضی وقتا من خودم توی این شرایط ها بودم خیلی بد بوده مثلا ی مصاحبه کاری رو میتونستم عالی تر باشم فقط سر استرس مکالمه هیچی یادم نمیومد و واقعا بد جواب داذم، هنوز ناراحت اون قضيه ام اما واقعا با مطلبایی که شما، نسیم جون و بچه های ديگه گذاشتن خیلی چيزارو یاد گرفتم و میخوامجبران کنم ولی امیدوارم این سری بتونم چونکه i’ m a great eng speaker. :hugs:

5 پسندیده

:ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand:
دقیییقا :ok_hand::ok_hand:

عالی بود عالی عالی :ok_hand::ok_hand::ok_hand::clap::clap::clap:

انصافااااا ب موقع بود :clap::clap::clap:

خسته نباشید و ممنوووووووون :clap::clap::clap:

3 پسندیده

وباز هم مثل همیشه داداش کامبیز معجزه میکنه با نوشته هاش.دمت گرم داداش.خدا قوتت بده.خیلی آموزنده بود…:ok_hand::clap:

3 پسندیده

دقیقا یکی از دلایل استرس من برای مکالمه همینه… میخوام بدون اشتباه و کامل بتونم مکالمه کنم… ولی کم کم باید فراموشش کنم :sweat_smile:
بازم مثل همیشه یه مقاله عالی نوشتی. سعی میکنم نکاتش یادم بمونه. ممنون. :pray:

3 پسندیده

ممنون
دلایل اصلی ترس و استرس مکالمه دقیقا همیناست :ok_hand:
از راهکاراتون استفاده خواهم کرد :blush:
عالی بود :clap::clap:

3 پسندیده

مرسی از شما جناب کامبیز خیلی عالی ومفید :ok_hand:

3 پسندیده

خواهش میکنم :clap::rose:

منم مصاحبه شغلی یکی دو مورد داشتم. ولی هیچوقت رد نشدم. نه که خیلی خفن باشم.
راز موفقیت تو مصاحبه شغلی اینه که بگید آره من بلدم. آره من می تونم، آره مشکلی ندارم.

این سه تا رو تو ایران بگید شما رو میگیرن.:grin:

کلا مصاحبه شغلی بحث روانی موضوع اهمیت داره. وگرنه مهارتی فقط تو کار مشخص میشه.

با کی خواستید صحبت کنید مژده خانوم :grin::grin:

ممنونم :rose::rose::rose::wink:

مرسی آقا مهدی گل. شما خیلی به من لطف داری :rose::rose:

خجالتمون ندید :grin:

من یکی از مهم ترین ترفندایی که این چند وقت یاد گرفتم همون بخش اینکه طرفو هیچوقت نمیبینمه.
واقعا اهمیتی نداره جلوشون سوتی دادن. سوتی بدیم هم طرف میره و دیگه پیداش نمیشه :grin:

سخت نگیرید فقط لذت ببرید از مکالمه :rose:

خواهش میکنم فاطمه خانوم. :rose::rose::rose:

خواهش میکنم عکاس هنرمند گروه :clap::rose::rose::rose:

5 پسندیده

هه … :smirk::sunglasses:
بماند

2 پسندیده

ممنون ازمقاله خوبتون, هرازگاهی همه نیاز داریم بخونیم اینجور مقالات رو و انگیزه بگیریم, و بگیم ما میتونیم. :cherry_blossom::cherry_blossom::cherry_blossom::bouquet::bouquet::bouquet::muscle::muscle::muscle::clap::clap::clap::clap:

3 پسندیده

سلام
موضوع این مقاله دقیقا بزرگترین نقطه ضعف من حساب میشه.:grin:
و خیلی خوشحالم به این موضوع پرداختین
باید چند بار بخونمش حتما
تشکر از راهکارای مفیدتون :rose:
بازم مثل همیشه عالی :clap::clap::clap::clap::clap:

7 پسندیده

ممنون اقا کامبیز بسیار مقاله ای مهم و خیلی خوبی بود .واقعا مقاله های شما اموزنده هست.بازم ممنون

3 پسندیده

من چند وقت پیش تو بلوار کشاورز یه دختر و پسر آلمانی رو دیدم (پنجاه متر ازم جلوتر قدم میزدن) از بس دنبالشون کردم تا یه جا گیرشون انداختم :joy: (بلد نبودن تو ایران چجوری باید از چراغ راهنمای چشمک زن رد شن) بعدشم بیشتر از یه ساعت با هم صحبت کردیم :sunglasses: (و چقدر هم ازینکه به صورت خود آموز به این سطح زبان رسیدم تعجب کردند و لذت بردن)

تجربه ی خیلی خوبی بود، اینو گفتم که بگم یه لحظه تصمیم بگیرید و استرستون رو بگذارید زیر پاتون (البته من اصلا استرس نمیگیرم واسه صحبت با خارجیا)
مطمئن باشید وقتی وارد مکالمه میشید ازون چیزی که فکر میکنید آسونتره

19 پسندیده

افرین,
اره باید یکهو ادم خودشو غافلگیر کنه و بره صحبت کنه,:grin: منم فکر میکنم تو شرایطش باشم میتونم.

4 پسندیده

بلد بودن نمیخواست که… … میگفتی اول به left نگاه کنن بعدش به right بعد یهو رد شن برن اونور street ا :wink:

یک ساعت چی میگفتین به هم :roll_eyes:

3 پسندیده

اونجا left و right نداره ، از همه طرف ماشین و دوچرخه و موتور میزنه بیرون

خیلی چیزا

2 پسندیده

پس میگفتی یه in the name of god بگن و دلو بزنن به دریا رد شدن برن.:smile:

2 پسندیده

افرین چقدر خوب، راست میگین آدم باید پا بزاره روی استرسش وگرنه جا ميمونه.
انشالا همیشه موفق باشین. :rose:

4 پسندیده

آره واقعا قبول دارم، من رد نشدم اما میتونستم بهترباشم. ولی دقیقا ایران همینطوریه، بخدا ی جا رفتم فقط بخاطر تعریفام و خودی نشون دادن قبول شدم

2 پسندیده

ممنونم . خواهش میکنم :rose::rose::rose:
ایشالا بیشتر روشون کار میکنیم :grin:

شما حتم دارم از پس این مشکلات بر میاید :clap::clap::clap::clap:

ممنونم از انرژی خوبتون :rose:

خواهش میکنم علیرضا جان. لطف داری :rose::rose:

به نکته ی ریزی اشاره کردی. ماشالا داداش :clap::clap::clap::clap::rose::rose::rose::rose:

3 پسندیده