تالار زبانشناس

چگونه مهارت مکالمه زبان انگلیسی خود را پیشرفت دهیم؟

سلام. بارها به این سوال بر می خوریم.
چجوری مکالمم رو بهتر کنم؟ چه تمرینی لازمه؟ با چه منبعی میشه سلیس و بی نقض صحبت کرد؟ تکنیک سایه به مکالمه کمک می کنه؟ و…

در این باره جواب های زیادی هم شنیدیم. هر کسی یه سری پیشنهاداتی بهتون میده و گاهاً درست و گاها نادرست هستند.

برای مکالمه ای بهتر داشتن شما نیاز به فاکتور های زیادی دارید. بطور مثال، باید احساس اعتماد بنفس و راحتی داشته باشید، شرایط مکالمه رو در نظر بگیرید، که مثلا آیا تو عجله هستید یا با خیالی آسوده مکالمه می کنید؟ یا طرفتون چه جور آدمیه و…

همه این ها به کنار؛ شما قبل از اقدام به مکالمه نیاز به گوش دادن زیاد به انگلیسی دارید. این میزان برای هر شخص متفاوته و نمیشه دقیق گفت چقدر؟ ولی حدودی، اگه روزی یک تا دو ساعت به انگلیسی گوش می دید، 5 یا 6 ماه گوش دادن به انگلیسی شما رو برای داشتن مکالمه آماده می کنه ( بی نقص نه). باز هم تاکید می کنم، احساس اعتماد بنفس و راحتی برای مکالمه خیلی مهمه پس به دنبال اون احساس راحتی باشید و به خودتون استرس وارد نکنید.

این استرس ها غالباً، ازترس از اشتباه کردن و فکر زیاد به گرامر میاد. این رو تو ذهنتون دائماً مرور کنید، برای داشتن یه مکالمه خوب نیاز به بهترین و بی نقض ترین گرامر نیست. شما با 6 ماه گوش دادن به انگلیسی به صورت موثر، تا حدودی اون ساختاری که برای مکالمه داشتن نیاز رو یاد می گیرید.

اینها چند پیشنهاد برای بهتر شدن و تمرین مکالمه انگلیسی هستند:

یک شریک مکالمه ای پیدا کنید

این قسمت ماجرا، یکی از پر تکرار شده ترین قسمت هاییه که من تو مقالات بهش اشاره کردم. ولی چون اهمیت زیادی داره، دوباره بهش می پردازیم.
برای پیدا کردن یه شریک خوب مکالمه ای بهتره به سراغ بومی زبان های انگلیسی برسید. اولویت با اونهاست. ولی اگه باز نتونستید کسی رو پیدا کنید، می تونید به سایت های مکالمه ای برید و به دنبال اشخاصی بگردید که انگلیسی رو خوب بلد هستند. بطور مثال من با یه دوستی از سوئد آشنا شدم که از 10 سالگی انگلیسی صحبت می کنه ( الان 28 سالشه) و انصافا هم خوبه. پس به دنبال کسی باشید که کارتون رو راه بندازه و اینم در نظر داشته باشید، با سطح انگلیسی خیلی ضعیف به سراغ مکالمه ها نرید، چون به مرور طرف رو آزرده خاطر می کنید.

یکی دیگه از راه های گرفتن شریک مکالمه ای، استخدام معلم آنلاینه . که میشه گفت آسون ترین راه برای ارتباط با یه بومی زبانه. شما مقداری پول رو به معلم ها می دید و بصورت هفتگی باهاشون از طریق اسکایپ یا گوگل هنگ اوت ارتباط برقرار می کنید. و باز هم تاکید می کنم، معلم هاتون رو بومی زبان انتخاب کنید ( مخصوصاً الان که دارید پول هم می دید).
تاکید مکالمه، بر روی ارتباط داشتن باشه، نه غلط گیری و گرامر و … فقط سعی کنید به عنوان یه دوست با اون شخص ارتباط برقرار کنید و از مکالمتون لذت ببرید.

  • سعی کنید یه توازنی بین صحبت کردن و شنیدن مکالمه ایجاد کنید: برای این کار خوبه که مقداری سوال قبل از مکالمه آماده کنید. اگه شریک شما از شما سوالی پرسید که مجبور بودید به اون سوال جواب طولانی بدید، بعد از پاسختون، سوالات رو به خودش برگردونید می تونید از این جملات استفاده کنید: What do you think? یا What about you?
    بطور مثال از شما می پرسند آب و هوای شهرتون چه شکلیه: شما می گید، ما تو شهری زندگی می کنیم که آب و هوا مرطوبه، هر از چند گاهی بارون میاد، ولی هوای تمیزی داریم و در کل من این هوا دوست دارم. تو چی؟ آب هوای شما چطوره؟

  • می تونید مکالمه ای باهاشون داشتید رو ذخیره کنید. برای بهترین نتیجه از یک مکالمه با یه بومی زبان اینه که مکالمه رو ضبط کنید، اگه ویدئویی یا صوتیه ضبطش کنید اگه متنیه، پاکش نکنید.
    با این کار، اگه مکالمه صوتی یا تصویریه می تونید، صدا، تلفظ و شیوه صحبت خودتون رو با مکالمه کننده ارزیابی و مقایسه کنید و بفهمید کجا نیاز داره پیشرفت کنه.
    اگه مکالمه متنیه، می تونید از واژگانی که طرف استفاده کرده یاد داشت بردارید و چیزایی که نفهمیدید رو، برید دنبالش و پیدا کنید. با این کار شما می تونید برای قرار صحبت بعدی سوال هم آماده کنید.

خودتون رو درگیر انگلیسی کنید:

راهی دیگه برای بهتر شدن مکالمه اینه که خودتون رو غرق در انگلیسی کنید. فیلم یا برنامه های تلویزیونی انگلیسی ببینید که اگه نیاز بود زیرنویسش هم موجود باشه. همین برنامه ها رو دوباره و دوباره ببینید و مرور کنید. هر چه بیشتر مرور کنید کلمات بیشتری رو متوجه می شید. گوش دادن به این برنامه ها، از اونجایی که به انگلیسی عامیانه و واقعی می پردازن به شما کمک می کنه با ریتم و آوا انگلیسی آشنا شید، وقتی که با ریتم و آوا آشنا شدید می تونید تکنیک سایه رو برای بهتر شدن در مکالمه اجرا کنید.
یا می تونید در چالش هایی که در انجمن هست شرکت کنید و مکالمتون رو بهتر کنید. برای مثال چالش Let’s talk چالش خیلی خوبی برای زبون باز کردن به انگلیسی و درگیر شدن باهاشه. تو این چالش شما مطلبی رو عمیقا 30 بار گوش می دید و در آخر به زبان خودتون اون رو بیان و ضبط می کنید.

با موسیقی ها و فیلم ها تمرین کنید

به موسیقی های انگلیسی گوش بدید و باهاشون بلند بخونید. موسیقی درسته برای تقویت مکالمه انگلیسی مناسب نیست ولی کسی نمی تونه، این ابزار رو برای تلفظی بهتر داشتن انکار کنه. گوش دادن به موسیقی و بلند خوندن اون به جذب واژگان و عبارات نیز کمک می کنه ( به شرطی که آسون باشند و بشه فهمیدشون). من خودم به شخصه، عاشق آهنگ های کلد پلی هستم و هر موقع گوش بودم، باهاشون می خونم. موسیقی به شما کمک می کنه تا ریتم و آوا انگلیسی رو بهتر ادا کنید و حنجرتون رو تمرین بدید.
با دیدن فیلم ها و استفاده از تکنیک فیلم ، می تونید به واژگان، اصطلاحات عامیانه و لاتی، تلفظ بهتر و توانایی شنیداری بهتر برسید.

بلند بخونید

بلند خوندن یکی از راه های عالی برای تقویت مکالمه انگلیسیه مخصوصا اگه کسی رو ندارید باهاش صحبت کنید. بلند خوندن به شما در تلفظ و ادای کلمات کمک زیادی می کنه.
در نظر داشته باشید که اگه می خواید منبعی رو انتخاب کنید، منبعی باشه که براتون فهمش سخت نباشه. بعضی ها دوست دارند که از مکالمات TED استفاده کنند، که انتخاب خوبیه، هم زیرنویس دارند و هم متن کله سخنرانی موجوده.
می تونید متن رو بلند بخونید و تلفظ رو با گوش دادن به سخنران TED چک کنید. البته در نظر داشته باشید که سخنرانش رو بومی زبان انتخاب کنید.

با خودتون صحبت کنید

افکارتون رو بلند بگید. کارهایی که می خواید انجام بدید رو بلند شرح بدید مثلا: دارم چایی می خورم و می خوام هم زمان کتاب بخونم.
این روش مناسبیه واسه اینکه بتونید مکالمتون رو تمرین بدید. با این کار شما قادر میشید که افکارتون رو راحت تر به واژگان انگلیسی تبدیل کنید.
این روش یه خوبی دیگه هم داره و اون اینه که کسی نیست ایرادتون بهتون گوش زد کنه، چون فشار روتون کمه پس بهتر با خودتون صحبت می کنید. به بچه ها دقت کنید که دائما با خودشون صحبت می کنن.


اینها از معدود کارهایی هستند که شما می تونید برای تقویت مکالمتون انجام بدید. ولی همیشه در نظر داشته باشید برای مکالمه ای عالی داشتن، باید متمرکز، آروم و پر انگیزه باشید.
از اشتباه کردن نترسید و بدونید با اشتباه کردنه که شما زبان جدید رو یاد خواهید گرفت.
برای مکالمه نیاز نیست عجله کنید، ولی این به این مفهوم نیست که مکالمه رو خیلی به عقب بندازید. همونطور که اول این مطلب گفتم خوبه که مکالمه رو بعد 6 ماه گوش دادن به انگلیسی کم کم شروع کنید. به یاد داشته باشید برای روون شدن در یه زبان نیازه فاکتور هایی مثله: شنیدن زیاد، دشت واژگان، گرامر ناخودآگاه، انگیزه بالا، اعتماد بنفس مناسب و تمرین و تمرین و تمرین رو رعایت کنید.

موفق باشید

59 Likes
« آنچه که باید از تکنیک سایه برای یادگیری زبان انگلیسی بدانیم »
« ۱۸ ترفند کوتاه از اولی ریچادرز درباره یادگیری زبان انگلیسی و سایر زبانها »
10 فاکتور پیشنهادی برای یادگیری موثر در زبان انگلیسی توسط لوکا لامپارلو
۷ گام برای کم کردن استرس در هنگام مکالمه زبان انگلیسی
7 دلیل که چرا کلاس های زبان ما را به موفقیت نمی رسانند و راه حل آنها چیست؟
10,000 ساعت تمرین برای یادگیری چرا؟ وقتی 20 ساعت کافیه!
آیا با فیلم ها می توان زبان انگلیسی یاد گرفت؟ با اشتباهات مرسوم در استفاده از فیلم ها آشنا شوید
برنامه ریزی و هدفمند سازی یادگیری زبان انگلیسی
سرها بالا... شانه ها به عقب... اعتماد بنفس برای مکالمه انگلیسی، حرکت!
« روحیه ی بالا گامیست بلند برای موفقیت در زبان انگلیسی »
۳‍۱ گام برای یادگیری زبان انگلیسی
۳‍۱ گام برای یادگیری زبان انگلیسی
۳‍۱ گام برای یادگیری زبان انگلیسی
5 چالش در یادگیری زبان انگلیسی را بشناسیم و به جنگشان برویم
چگونه به چهار ترس مرسوم در مکالمه زبان انگلیسی غلبه کنیم؟
میخوام حرف زدن اینگلیسی یاد بگیرم
وبلاگ mitra💞
ترتیب صفت ها
گنجینه انگیزش 💕 فهرستی از مطالب مفید
گنجینه انگیزش 💕 فهرستی از مطالب مفید
آیا بزرگسالان همانند کودکان قادر به یادگیری زبان انگلیسی هستند؟
برای اسپیکینگ از کجا شروع کنم؟
صحبت کردن روان
یادگیری زبان انگلیسی در سطح صفر - نظر زبان آموزان حرفه ای چیه؟
لینک مقالات و مطالب مفید در تالار زبانشناس
چگونه ژورنالی برای یادگیری زبان داشته باشیم ؟

توصیه های آقای گالش رو هم در این مورد جدی بگیرید
مخصوصا دوستانی که میخوان فالبداهه صحبت کنند :point_down:

22 Likes

خیلی باحال بود
نکات خوبی توش بود
دمت گرم

4 Likes

البته همه نکاتی که تو این ویدئو هست رو قبلا در مقالات مختلف اینجا به اشتراک گذاشتی
ولی یکی از نکاتی که باعث شد این ویدئو رو ب اشتراک بذارم مورد یک این ویدئو بود ، چون تو همین لتس تالک اکثر بچه ها با اینکه جمله بندیشون فوق العاده هست اما عجله کردنشون برای سریع صحبت کردن باعث میشه گاهی رشته کلام از دستشون در بره
پ ن: البته من الان در حدی نیستم که در باره صحبت کردن نظر بدم ولی دیدم ویدئو جالبه به اشتراک گذاشتم :blush:

7 Likes

کلا این استاد هندیه خیلی خوبه
سه تا ویدیو ازش تا حالا گذاشتی خیلی مفید بوده
دستت ممنون

پ.ن: امیر خان چالش My POV منتظر شماست بیا تا برویم
11 تا خانوم وویس دادن و فقط 3 تا آقا
پرچممون رو باید چند وقت دیگه از تو معدن بکشیم بیرون از بس اومده پایین
منتظرم :relaxed:

6 Likes

قربونت
تا چند هفته دیگه با قدرت میام :sunglasses:

3 Likes

آٰره راست میگی.
گاهی وقتا بچه ها میخوان تند تند برن :grin:
رحم ندارن

الان نمیتونی با قدرت بیای ؟‌ :grin:

4 Likes

تشکر از ویدیوی خوبی که با ما به اشتراک گذاشتین .
سپاس

3 Likes

خواهش میکنم :blush:

3 Likes

چرااااا من اینو ندیده بودم :neutral_face::neutral_face::neutral_face:
وااااقعا نکته هاش همون چیاییه که میخواستم و واسم سوال بود
تا گمش نکردم سیوش کنم :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

واقعااا ممنوووون :clap::clap::clap::clap::clap::clap::rose::rose:

3 Likes

این واسه ی غیر مکالمه هم صدق میکنه درسته؟؟؟
منظورم واسه درس خوندنه

من همییییشه بااین موضوع درگیرم حتی اگه یادتون باشه یبارم پرسیدمش

بنظرتون
اینهمههه آدم درطول روز به انگلیسی گوش میده و گوش میده
حداقل یک سوم اون اندازه ای که “گوش” داده رو نباید همون روز وقت بزاره و “صحبت” کنه
(مثلا ۲ساعت گوش داده خب حالا ۳۰دیقه باخودش بحرفه بدون استرس و اجبار)
حالا نه حتما واسه کسی
حتی واسه خودمون

نه کامل و بی غلط
حتی دست پاشکسته و اشتباه

نه کپ اون چیزی که گوش داده
شده یچیزایی که بلده رو بهش اضاف یا چیزیایی که سختشه رو ازش کم کنه

درسته عایا ؟؟؟

4 Likes

نکنه نخونده لایک کردید :crazy_face::crazy_face:
این از اون دسته پست هایی بود که هیچکی زیر نظر نداد. نمیدونم چرا کسی باهاش حال نکرد تا الان که امیر حسین اومد جلا بخشید بهش. :grin:

آره درسته. اگه صحبت کنید، داستان رو بازگو کنید یا حتی اگه اینا سختن یه داستان رو بلند بلند بخونید.
اینها output هستند. که خوبه داشته باشید مخصوصا اگه قادر باشید.

من معمولا اینارو تبدیل به یه بازی می کردم. هیچ اجباری در اجراش نبود. معمولا جای شخصیت های کتاب داستان ها صحبت می کردم. مثلا یه پیرمرد اگه صحبت می کرد من صدامو خسته می کردم و جاش صحبت میکردم. چارتا چیزم اضافه بر سازمان می گفتم.
کلیم با خودم حال می کردم و میخندیدم.
شما هم تبدیل به بازیش کن که واستون خسته کننده نشه این کار.

6 Likes

نههه :joy::joy:
اصلا ندیده بودمش که لایکش کنم
تازه لایکیدم :joy:

هم خداخیرش بده
پست رو زنده کرد منم دیدمش :sweat_smile::sweat_smile:

تاحالا تغییر صدا رو (بجزصدای بچه ۲.۳ساله) امتحان نکردم :thinking:
ولی پیرمرد پیرزنم بنظر باحال میاد
حتما امتحانش میکنم
اماااا فعلا تهنایی :joy::joy::joy:

6 Likes

بقیه ویدئو هاش کجاست؟؟؟میشه دوباره بذارید

2 Likes

خیلی ترجمه زیبا و روونی بود.واقعا عالیه کارتون.خیلی خوبه که تا جوونید برای رسیدن به هدفتون تلاش میکنید .چیزی که متاسفانه تو خیلی از ججونای امروزی دیده نمیشه.

حس مادربزرگی به دست داد :blush::blush::blush::laughing:

یه سوال هم در این زمینه داشتم که من معمولا سعی میکنم تو ذهنم هر کاری میکنم به انگلیسی بگم ولی گاهی شک میکنم که جمله بندیم یا درسته یا نه.برای اطمینان از صحت جمله بندی تو این موارد باید چکار کرد؟

3 Likes

سلام
ویدئو باز نمیشه لطفا یه بار دیگه لینگش رو بزارین.

2 Likes

سلام این ویدئو تو گوشی من نمایش داده نمیشه ایراد از کجاست؟:pray:

3 Likes

ممنونم ممنونم ممنونم خیلییییییییی

3 Likes

خیلی ممنون آقا کامبیز،من هر کدوم از مقاله هایی که گذاشتین رو میخونم انگیزه و انرژیم برای خوندن زبان بیشتر میشه با اینکه ابتدای راهم ولی خیلی امید دارم برای پیشرفتم

3 Likes

سلام، شبتون بخیر
ظاهرا ویدیوی بسیار عالیی به اشتراک گذاشته بودید. اما در گوشی موبایل من قابل پخش نیست. امکانش هست راهنمایی بفرمایید.ممنونم.

4 Likes